Norveç-Rusya sınırı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Petsamo ilk olarak 1920'de Rusya'dan Finlandiya'ya devredildi ve daha sonra 1944 Moskova Ateşkes Antlaşması ve 1947 Paris Barış Antlaşmaları nedeniyle Sovyetler Birliği'ne geri döndü.

Norveç-Rusya sınırı 14 Mayıs 1826'da kuruldu[1]. Rus İmparatorluğu ile Norveç Krallığı arasında (o zamanlar İsveç ile birlik içinde), İskandinav ülkeleri ile Rusya arasındaki Kola yarımadasına sahip olma hakkı için uzun süre anlaşmazlıklarına son verdi. Bu, Rusya'nın en Kuzey yer sınırıdır, hepsi Kuzey Kutup Dairesi'nin kuzeyinden geçer. NATO ile Rusya sınırının en eski bölgesidir (1949 yılından beri). Sovyet döneminde, sınır esas olarak SSCB'nin inisiyatifiyle kapalıydı.

1920-1944'te Rusya, Petsamo bölgesini alan Finlandiya'nın bir parçası olduğu için Norveç sınırına erişimi kaybetti.

Haziran 1968'de Norveç-Rusya sınırında, İkinci Dünya Savaşı'ndan Norveç'e karşı en büyük Sovyet güç gösterisi yapıldı. 7 Haziran 1968 sabahın erken saatlerinde T-55 tankı Norveç sınırına doğru yuvarlandı. Güney Varanger'da bulunan Norveç garnizon en yüksek alarma geçti. Askerlere canlı mühimmat verildi ve silahlı bir çatışmaya hazırlandılar. Verilen talimatlara göre, sınırın herhangi bir ihlali ateşlenmelidir. Sovyet ordusu 30 metre uzakta durdu ve tanklarını Norveç askeri tesislerine yöneltti. Çatışma, Sovyet kuvvetlerinin sınır bölgesinden emekli olduğu 10 Haziran'a kadar sürdü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]