Norman Fucking Rockwell (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Norman Fucking Rockwell
YönetmenChuck Grant
YapımcıLana Del Rey
Chuck Grant
YazarLana Del Rey
UyarlamaNorman Fucking Rockwell! şarkıları
OyuncularLana Del Rey
Ashley Rodriguez
Alexandria Kaye
MüzikLana Del Rey
Görüntü yönetmeniChuck Grant
Lana Del Rey
KurguLana Del Rey
StüdyoIndependent
DağıtıcıPolydor/Interscope
Çıkış tarih(ler)i20 Aralık 2019
Süre14 dakika
ÜlkeBirleşik Devletler
Dilİngilizce

Norman Fucking Rockwell, Amerikalı şarkıcı Lana Del Rey'in kısa bir müzik filmi. Filmde Del Rey'in aynı adlı albümünün üç şarkısı yer alıyor . 20 Aralık 2019'da YouTube'da yayınlandı.[1]

Prodüksiyon ve geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Del Rey, 2018'de iki şarkının videolarını yayınladı: "Mariners Apartment Complex" ve "Venice Bitch". Yaklaşan albümünden olduğuna inanılan kliplerin ikisi de Del Rey'in kız kardeşi Chuck Grant tarafından yönetildi ve post prodüksiyonda sadece vintage bir filtreyle bir iPhone'da çekildi. 10 Ocak 2019'da Del Rey, "Happiness is a Butterfly" adıyla bir video yayınladı.[2][3] Del Rey daha sonra Ağustos ayında albümün yayınlanmasının ardından Norman Fucking Rockwell'in başlık parçası için bir müzik videosu yayınladı.

Birkaç ay boyunca düzgün bir şekilde yayınlama yapmayan Del Rey, Ekim ayında albümünden üç şarkı için üçlü bir film yayınlayacağını duyurdu. Sosyal medyada birkaç gün boyunca fragman yayınlandıktan sonra Del Rey, 14 dakika uzunluğundaki videoyu 20 Aralık 2019'da yayınladı. Kısa film, Del Rey'in "Doin' Time", "Don't Call Me Angel" ve "Fuck It, I Love You"/"The Greatest" kliplerinden sonra yayınladığı ilk video klip oldu.[4]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Los Angeles'ta geçen kurguda Del Rey, piyanosunda çalarken albümle aynı adı taşıyan "Norman Fucking Rockwell" adlı şarkısını söylüyor.[5] Del Rey daha sonra sinematik görüntüler ve ev filmleri içeren siyah güneş gözlüğü takarak dışarı çıkıyor. Del Rey'in bir hamakta parlayan ve güllerin önünde şarkı söylemesi ile kesilen şarkı, Del Rey'in CGI denizanası havuzunun önünde şarkı söylemesi ile bitiyor. Del Rey'in kız kardeşi Chuck, Del Rey ve diğer iki arkadaşının çevrelerinde dolaşan Disney vahşi yaşamıyla ulusal bir parkta meditasyon yaptığı kısa bir kameo yapar.

Bir sonraki bölümde, "Bartender" şarkısına geçen Del Rey ve arkadaşları terk edilmiş bir otoparkta bir kamyonda dolaşıyor ve iki komedi polisini taciz ediyorlar. Filmde müzik olmayan ses içeren tek bölüm burasıdır: grup, onları kovalayan polislere donut atarken kahkaha atar, savaş uçakları tepeden uçarken arka planda patlamalar ortaya çıkar. Savaş görüntülerinin kullanılmasının, uluslararası alanda meydana gelen siyasi gerilimlerin göstergesi olduğuna inanılıyor; polisler hükûmetleri ve yetkililerini temsil ediyor ve dünyada olup bitenleri görmezden geliyorlar.

30 saniyelik kısa bir siyah-beyaz hareket trafiğini takiben son şarkı olan "Happiness is a Butterfly" başlıyor. Video, Los Angeles'ta yoğun bir caddenin kenarında, Del Rey ve "Bartender"dan aynı iki arkadaşının kaldırımda yürürken, şarkı sözleri söylerken ve bir zincirin önünde kelebekler ile oynarken yer alıyor. Bu bölümde CGI şimşek ve karikatür kelebeklerin yanı sıra gerçek olanlar da bulunmaktadır.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Del Rey, "Bartender" bölümündeki sosyal yorumları ve siyasi referanslarının yanı sıra NFR döneminden diğer videolara da atıfta bulunuyor. "Bartender" kısmında, Urban Outfitters için alternatif albüm kapağının çekildiği video bölümünü içeriyor.[7] Bu bölüm aynı zamanda orijinal olarak "Venice Bitch"de kullanılan görüntülerin genişletilmiş bir versiyonunu da içermektedir. "Happiness is a Butterfly", "Mariners Apartment Complex" ile aynı gün çekildi ve Del Rey ve videoda aynı kıyafetleri giymiş arkadaşları da videodan birkaç çekimde yeniden kullanıldı. Rolling Stone'dan Angie Martoccio, şarkıcının rolünü "kanyonun kadını" olarak yorumladı.[8] Videoda ayrıca albüm kapağında Del Rey ile birlikte görünen Jack Nicholson'un oğlu Duke da yer alıyor.

Oyuncular ve ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde Del Rey, dansçıları Alexandria Kaye ve Ashley Rodriguez ile birlikte oynuyor. Del Rey'in arkadaşlarından bazıları Emma Tillman, Duke Nicholson, Craig Stark ve kız kardeşi ve filmin yönetmeni Chuck Grant dahil olmak üzere cameo görünümleri yapıyor. Del Rey, iMovie'de videoyu kendisi düzenledi, daha sonra CGI efektleri ve grafikler eklendi.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Film yayınlandıktan sonra olumlu görüşler aldı. Ride (2012) ve Tropico (2013) gibi önceki müzik filmlerinin bir takipçisi olan eleştirmenler, videonun diğer parçalarına kıyasla genel olarak nasıl daha uysal olduğunu belirtti.

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, Norman Fucking Rockwell!'den (2019) Del Rey'in üç şarkısı üzerine kuruldu: "Norman Fucking Rockwell", "Bartender" ve "Happiness is a Butterfly".

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Lana Del Rey releases triple 'Norman Fucking Rockwell', 'Bartender' & 'Happiness Is A Butterfly' music video". Coup De Main Magazine. 21 Aralık 2019. 20 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2020. 
  2. ^ "Lana Del Rey Teases New Album With Clip of New Song "Happiness is a Butterfly" -". 11 Ocak 2019. 20 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2020. 
  3. ^ "Lana Del Rey teases new song "Happiness is a Butterfly"". The FADER. 2 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2020. 
  4. ^ "Lana Del Rey Shares Lengthy Visual for "Norman fucking Rockwell," "Bartender" & Happiness is a butterfly"". HYPEBEAST. 20 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2020. 
  5. ^ "Lana Del Rey Taunts Cops, Coaxes Butterflies in 'Norman F—ing Rockwell' Extended Video". www.yahoo.com. 21 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2020. 
  6. ^ "Watch Lana Del Rey's Cinematic 14-Minute Video For 'Norman F---ing Rockwell'". Billboard. 22 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2020. 
  7. ^ "Watch Lana Del Rey's New 14-Minute "Norman Fucking Rockwell" Video". Pitchfork. 20 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2020. 
  8. ^ "Lana Del Rey Plays a Lady of the Canyon in Three-Song 'Norman F-cking Rockwell' Video". 20 Aralık 2019. 20 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2020.