Nokia Asha 310

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nokia Asha 310
Ekran 240 × 400 px (WQVGA), 3.0-inch, 16 bits
Kamera 2 MP
Hafıza 64 MB RAM, 128 MB ROM
Batarya

BL-4U 1100 mAh Li ion pil (çıkarılabilir)

Mikro USB ve 2 mm DC fişle şarj etme
Fiziksel büyüklük 1.099 mm (43,3 in) Y
54 mm (2,1 in) G
132 mm (5,2 in) D
Ağırlık 104 g (3,7 oz)
Önceki gelen Nokia Asha 205

Nokia Asha 310, (Nokia Asha 3010 veya Nokia ASHA 310 RM-911) Nokia tarafından üretilmiş Nokia Asha serisi ve Seri 40 sistemi'ne mensup cep telefonudur. Mart 2013'te serbest bırakıldı. Çift abone kimlik modülü (SIM) yuvaları ve Wi-Fi bağlantısı ile Asha telefon serisinde ilk oldu. Yeni Android cihazlarla rekabet edebilmek için Asha serisinin yenilenmesi oldu. Dokunmatik ekrana sahip, 2 veya 4 GB'lık bir mikro SD kartı ile birlikte geldi, 64 MB RAM, 2 MP kamera ve bekleme modunda 600 saate kadar sürebilen bir pille çalışıyor.[1] Telefon 54 saate kadar müzik çalabilir veya 9 saate kadar video oynatabilir ve maksimum 17 saat konuşma süresi (2G) gösterebilir. Nokia Asha 205 modelinin ardılıdır.

Multimedya[değiştir | kaynağı değiştir]

Telefonun sol tarafında iki düzenli SIM kart yuvası vardır. Varsayılan SIM batarya altında bulunmaktayken, telefonunu kapatmadan beş SIM kartın takas edilmesini sağlayan "Kolay Değiştirme" özelliği vardır.[2] Nokia Asha 310'un sunduğu arama türleri şunlardır: Sesli aramalar, konferans görüşmeleri ve VoIP aramaları (IP üzerinden sesli arama). Çoğu çağrı özellikleri içerir: Çağrı bekletme, çağrı yönlendirme, Çağrı kaydı: aranan, alınan ve cevapsız. Telefon ayrıca gürültü önleme teknolojisi de içerir. Nokia Asha'da bir ivme ölçer alıcısı bulunur. Bir ivmeölçer, doğru hızlanma ("g-force") ölçen bir cihazdır.[3] Telefon ayrıca kişisel bilgi yönetimi özellikleri gibi kişisel yönetimle ilgili birçok yardımcı araç içerir: Dijital saat, kaydedici, hesap makinesi, saat, takvim, Notlar, çalar saat, Hatırlatma, Telefon Defteri, Yapılacaklar listesi, alarmlı saat zil sesleri ve Sözlük. Telefon ayrıca Remote SyncML senkronizasyon türünü kullanarak diğer cihazlarla senkronize edilebilir.

Donanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Telefonun kendisinde polivinil klorür (PVC) bulunmuyor, nikel, BFR, rFR içermiyor. Ambalaj yenilenebilir ürünlerden oluşur; % 60'a kadar geri dönüşümlü malzeme içerir. Ambalaj en aza indirilir ve % 100 geri dönüştürülebilir. Nokia Asha 310, içinde enerji tasarruflu bir özellik barındırıyor: telefon, şarjı tamamen şarj olduğunda şarj cihazını çıkarmayı, elektrik tasarrufu yapmayı hatırlatıyor.[4] Nokia Asha 310'a veri girmenin başlıca yolları dokunmatik ekranı, ses seviyesi tuşları, kilit tuşu, arama tuşu ve güç / bitiş tuşu gibi işletim tuşlarını kullanmakdır.

İşletim sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Model, S40'a kısaltılan Seri 40 işletim sistemini kullanıyor. Vertu telefon hattında da kullanılır. S40, selefi olan Seri 30'dan daha fazla özelliğe sahiptir. Akıllı telefonlar için kullanılmaz; Nokia normal olarak Windows Phone işletim sistemini kullandı. Java MIDlet'leri destekleyen yazılım geliştirmeye izin veren gömülü bir yazılım sistemidir.[5] WebKit açık kaynak bileşenleri WebCore ve JavaScriptCore'u temel alan entegre bir web tarayıcısı vardır. Seri 40'daki kullanıcı tarafından kurulan uygulamalar genellikle mobil Java uygulamalarıdır.

Haritalar ve gezinme[değiştir | kaynağı değiştir]

Nokia Asha 310, hücresel ve Wi-Fi konumlandırma ile birlikte geliyor ve telefonun konumunun harita üzerinde belirlenmesine olanak tanıyor. Ayrıca, kullanıcıların yolculuklarını planlamasına ve farklı yerlerde arama yapmasına imkân tanıyan Nokia Maps uygulaması ile birlikte gelir.[6] Bununla birlikte, yalnızca kullanıcı bölgesinin haritası çevrimdışı görüntüleme için önceden yüklenebilir.

Arayüz[değiştir | kaynağı değiştir]

Nokia Asha 310, tarih ve saati, bağlantı durumunu, uygulama kısayollarını, bildirim çubuğunu, geri düğmesini ve menü tuşlarını gösteren bir kilit ekrana sahiptir. Sola veya sağa hızlıca kaydırma, ana ekran, uygulama çekmece ve çevirici arasında geçiş yapar. Bildirim çubuğu, kullanıcının mesajlaşma, içerik oynatıcı uygulamaları, Wi-Fi ve Bluetooth geçişleri ve ses seçenekleri yanı sıra arama işlevlerine erişmesine olanak tanır.[7] Önceden kurulu uygulamalar arasında Facebook, Twitter, eBuddy ve bir SIM Kart Yöneticisi bulunur, bu, varsayılan bir şebekeyi ayarlamanı veya bir eylem gerçekleştirmek için her SIM kartı kullanıldığında bir şebeke seçmeye izin verir.

Kamera[değiştir | kaynağı değiştir]

Nokia Asha'nın kamerası sabit odaklı, 2 MP kalitesinde fotoğraflar çekebiliyor ve 4 × dijital zum seçeneği sunuyor. 35 mm'lik bir odak uzaklığına ve 60 & nbsp cm'lik minimum odaklanma aralığına sahiptir.[8] Kamera özellikleri arasında Otomatik ve manuel beyaz dengesi, merkez ağırlıklı otomatik pozlama, poz telafisi, tam ekran vizör, yatay yönlendirici ve hareketsiz görüntü düzenleyici bulunmaktadır.

Video[değiştir | kaynağı değiştir]

Nokia asha 310'un arka kamera video çözünürlüğü QCIF (176 × 144) olup 10 fps (saniyede kare) video kare hızına sahiptir. Video kameranın özelliklerinden biri kullanıcıya 4 × dijital zum seçeneği sunmasıdır. Desteklenen video kayıt formatları 3GP / H.263, MP4 / MPEG-4'tür. Nokia Asha 310, 15 fps (saniyede kare) video oynatma hızına sahiptir ve aşağıdaki video oynatma codec bileşenlerine sahiptir: H.263, H.264 / AVC, MPEG-4, VC-1 ve Windows video. Download and Play'in video akış seçenekleri ve Real Time Video Streaming (RTSP) özelliklerine sahiptir.[9]

Aygıt güvenliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Nokia Asha 310 birçok genel güvenlik özelliğini içerir: Cihaz kilidi, PIN kodu ve cihaz kilidi şifresi. Telefon aynı zamanda bu Wi-Fi güvenlik modlarını da içerir: WPA (Wi-Fi Korumalı Erişim), WEP, WPA2 (AES / TKIP), WPA2-Kişisel, WPA-Kişisel.

Nokia Asha 310 birçok bağlantı özelliğine sahiptir. Çift SIM, 3.5 mm Nokia AV konektörü, 2.0 mm şarj konektörü, Micro-USB, USB 2.0, Bluetooth 3.0, Telefon Defteri Erişimi Profili (PBAP) 1.1, SIM Erişim Profili (SAP), Seri Bağlantı Noktası profili (SPP), Hizmet Keşif Uygulama Profili (SDAP) ve WLAN IEEE 802.11 b / g Wi-Fi. GSM bağlantı şebekesi DL: EGPRS 236.8 kbit/s ve UL: GPRS 80 kbit/s-dir.[10]

Uygulamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Nokia Asha 310, Facebook, Twitter, Foursquare ve önceden yüklenmiş YouTube ile birlikte gelir. Facebook, telefon kullanıcısının arkadaşlarla ve aile ile iletişim kurmasını sağlar. Twitter kullanıcıya tweet gönderip diğer tweetleri görüntülemesine izin verir. Foursquare, telefon kullanıcısının ilgi alanlarını bulmasına yardımcı olan yerel bir arama uygulamasıdır. YouTube, kullanıclara videoları ve eğlenceleri izlemesine izin verir. Telefon ayrıca, kullanıcının eğlencesi için önceden yüklenmiş Java oyunları ile birlikte geliyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]