Nokia 770

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nokia 770

Nokia 770 Nokia'nın ürettiği bir kablosuz Internet gezinti cihazıdır. Ürün e-posta okuyucusu, Internet tarayıcısı, Internet radyosu ve RSS okuyucusu gibi çevrimiçi hizmetlere yönelik programlar yüklü olarak gelir. Cihaz aynı zamanda Nokia 770 Internet Tablet olarak da bilinir.

Ürün geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nokia 770 ilk olarak 25 Mayıs 2005'te New York'ta düzenlenen LinuxWorld Summit'te tanıtılmıştır.

Ürün ilk olarak 3 Kasım 2005'te Avrupa'da €349–369 fiyat aralığında satışa sunulmuştur. 14 Kasım 2005 tarihinden itibaren Amerika Birleşik Devletlerinde Nokia'nın Internet sitesinden $359.99 fiyatla satılmaya başlanmıştır.

Donanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Nokia 770'ın işlemcisi 250 MHzlik Texas Instruments OMAP 1710'dır. Bu işlemci bir ARM mimarisisidir, bünyesinde bir ARM926TEJ ana bileşeni ve TMS320C55x sinyal işleyicisi barındırır. Cihaz üzerinde standart olarak 64 MB bellek bulunur.

Ekran çözünürlüğü 800 x 480'dir. Cihazın ufak boyutlarından dolayı bu çözünürlük 225 PPI'a tekabül eder. Ekranın tümü dokunmatiktir.

Kablosuz bağlantı seçeneği olarak 802.11b/g kullanır, ayrıca Bluetooth üzerinde bir telefonla eşleşerek de Internet erişimi sağlayabilir. Cihaz üzerinde bir adet mini-USB ve bir adet RS-MMC ve DV-RS-MMC standartlarını destekleyen RS-MMC yuvası bulunmaktadır.

Cihazın üstünde küçük bir hoparlör, kulaklık çıkışı ve mikrofon bulunmaktadır.

Aletin boyutları 141 × 79 × 19 milimetredir ve ağırlığı weighs 230 gramdır. Üretildiği yer Almanya ve Estonya'dır.

Yazılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Nokia 770 işletim sistemi olarak 2.6.12 çekirdeği üzerine kurulu bir Debian GNU/Linux dağıtımı olan Internet Tablet 2005 Software Edition kullanır. Grafik kullanıcı arabirimi GTK+ ve Hildon bileşenlerinden oluşan bir X pencere yöneticisidir. Sistem aynı zamanda bir BusyBox içerir.

Maemo Nokia 770 için yazılım geliştirme platformuna verilen addır. Yazılım bileşenlerinin çoğu açık kaynaklı olan Nokia 770 için oluşturulan bu platforma http://www.maemo.org 17 Mayıs 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. adresinden ulaşılabilir.

Sistem halihazırda şu dosya biçimlerini destekler:

Sistemle beraber gelen Internet tarayıcı Opera'dır. Nokia gelecek sürümlerinde cihaza VoIP ve mesajlaşma desteği ekleme planları olduğunu açıklamıştır. [1]

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Nokia 770 bazı teknoloji yazarlarından sert eleştiriler almıştır. [2] [3] Genel olarak bu eleştiriler yavaş işlemci, az bellek, kullanımı zor veri girişi yöntemleri ve Internet açıkken çok gitmeyen pil üzerine odaklanır. Dokunmatik ekranındaki klavyenin yavaş olduğu ve el yazısı tanımanın kabul edilemez derece kötü olduğu da şikayetler arasındadır. Başka bir eleştiri de aletin kullandığı hafıza kartlarının piyasada zor bulunması ve en çok 2 GB'a kadar destek vermesidir.

Daha ileri giden eleştiriler arasında Ethernet girişi veya klavye içermemesinden dolayı Nokia 770'in bir PDA olmaktan çok uzak olduğu bulunmaktadır. Nokia'nın aleti neden cep telefonu olarak üretmediği de sorgulanmıştır.

Nokia 770 severler ise eleştirilere Nokia 770'in bir Internet tablet olduğunu, anlık ve kolay Internet erişimi için tasarlandığını, ve ne cep telefonu olma ne de dizüstü bilgisayarların yerine geçme amacı olduğunu belirterek cevap vermişlerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]