Node.js

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Node.js
Node.js logo.svg
Orijinal yazar(lar) Ryan Dahl
İlk yayınlanma 27 Mayıs 2009 (2009-05-27)
Kararlı sürüm 7.2.0[1] / 22 Kasım 2016 (2016-11-22)
Geliştirme durumu Aktif
Programlama dili C, C++, JavaScript
Platform Microsoft Windows, OS X, Linux, Solaris, FreeBSD, OpenBSD, webOS
Lisans MIT Lisansı
Resmî sitesi nodejs.org

Node.js, açık kaynaklı, sunucu tarafında çalışan ve ağ bağlantılı uygulamalar için geliştirilmiş bir çalıştırma ortamıdır (İng. runtime environment). Node.js uygulamaları genelde istemci tarafı betik dili olan JavaScript kullanılarak geliştirilir.

En önemli avantajı JavaScript'in sağladığı bloklamayan G/Ç (İng. non-blocking I/O) imkânıyla yüksek ölçeklenebilirliği (İng. scalability) ve yüksek veri aktarabilmesidir. Bu teknolojiler sık sık gerçek zamanlı Web uygulamalarında tercih edilmekle beraber kullanım alanı popülaritesiyle orantılı olarak genişlemiştir.

Node.js, Google V8 JavaScript motorunu kullanarak betik dilini yorumlar ve içerisinde standart olarak dağıtılan kütüphaneler sayesinde ek bir sunucu yazılımına (Apache HTTP Sunucusu, Nginx, IIS v.s.) gerek kalmadan uygulamanın Web sunucusu görevini görür.

Alternatifler[değiştir | kaynağı değiştir]

io.js[değiştir | kaynağı değiştir]

io.js logosu

io.js, Node.js'ten türetilmiş, yönetim şekli olarak anonim şirket tarzı bir yönetimden ziyade açık yönetimi tercih eden bir projedir.[2] Aralık 2014'te geliştirilmeye başlanan io.js, 15 Mayıs 2015'te Node.js ile Node Foundation çatısı altında yeniden birleşme kararı almıştır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]