Noëlle McAfee

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Noëlle McAfee Amerikalı siyasi felsefeci bir feminist filozoftur. 2010 yılından beri Emory Üniversitesi Felsefe, Kadınların Cinsiyet, Cinsellik ve Psikoanalitik Çalışmaları'na bağlı fakültede profesör olarak görev yapmaktadır. McAfee Brandeis Üniversitesi'nde Felsefe ve Kadın Çalışmaları alanında misafir yardımcı doçent olarak Allen-Berenson'a hizmetlerini de kapsayan çalışmalarıyla daha önceden başka üniversitelerde dersler verdi. Demokrasi kuramı, yeni medya, kamusal alanın psikoanalitik kuramları hakkında kapsamlı olarak çalıştı. McAfee, bugünlerde Kamu Felsefe Ağı Public Philosophy Network'nda eş başkanlık ve Kettering Review'de yardım editörlük yapmaktadır ve hem akademik kariyerinden önce hem de akademik kariyeri devam ederken birkaç yıl Washington'daki politik konularla ilgilendi.

Eğitim ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

McAfee, 1986'da University of Texas at Austin Tarih bölümünden mezun oldu ve 1987'de Duke Üniversitesi Kamu Düzeni alanında yüksek lisans yaptı. McAfee başlangıç derecelerini aldıktan sonra, akademik felsefeye geçmeden önce, Washington bölgesinde organizatör ve politika savunucusuydu. 1987-1988'de düzenlenen Halk Vatandaşları Kongresi Public Citizen Congressinde çalıştı, 1987-1988'de Kolombiya'da Ulusal Yazarlar Birliği local of the National Writers Union'da kurul başkanıydı ve 1990-1991 yıllarında Ulusal Yazarlar Birliğinin genel başkan yardımcısıydı. Washington'da kamu yararı aktivisti olarak çalışırken, insanlar hakikaten demokratik öz yönetim ile ilgilenmezse bütün bu çalışmaların boşuna olacağından endişelenmeye başladı.

Bu endişeleri gidermek için, felsefe akademisine döndü. 1990 yılında Üniversitesi of Wisconsin-Madison Felsefe bölümünden yüksek lisansını aldı, aynı yıl içinde Kettering Review'de yardımcı editör oldu. 1998'de Austin Teksas Üniversitesi'nde Felsefe bölümünde doktora eğitimine devam etti. McAfee'nin araştırmaları demokratik öz yönetimin mümkün olduğuna inanmasını sağladı, ilk kitabının birkaç yılı içinde yeni medyadaki yeni iş sahalarını ve çatışma sonrası demokratikleşmeyi içeren araştırmalarını ve demokratik uygulamaların bağlantılarını sürdürdü.

McAfee, 1998-99 yıllarında Austin Teksas Üniversitesi'nde Siyasal Bilimler bölümünde Politika Kuramları eğitmeni olarak akademik kariyerine başladı,1999-2003 yılları arasında görev yaptığı Massachusetts Lowell Üniversitesi'nin Felsefe bölümünde yardımcı profesörlük görevini kabul etmesinden önce, doçent doktorluğa terfi etti ve bu görevini 2007 yılına kadar sürdürdü. 2005'te Amerikan Üniversitesi'nde Ford Vakfı tarafından finanse edilen girişimin bir parçası olarak Kamusal Medyanın Geleceği Projesi Future of Public Media Project nin kurulmasına yardım etti. McAfee Emory Üniversitesi'nde Felsefe ve Kadınların Ortaklığı, Cinsiyet ve Cinsellik Çalışmaları'nda doçent doktor olarak çalışma görevini kabul etmeden önce, Massachusetts Üniversitesi'nden ayrıldıktan sonra 2008'den 2010'a kadar görevini devam ettirdiği George Mason Üniversitesi'nde Uyuşmazlığın Analiz ve Çözüm Okulu School for Conflict Analysis and Resolution pozisyonunu kabul etti. McAfee, 2013'te Emory'de profesörlüğe terfi etti.

McAfee, kalıcı pozisyonu için pek çok geçici akademik teklifi kabul etti. 2005'te American Üniversitesi'nde bilim insanı olmadan önce (2006'da Araştırma Profesörü olarak bulunduğu) , 2004'te Brandeis Üniversitesi'nde Felsefe ve Kadın Çalışmaları alanında Allen-Berenson misafir yardımcı doçent olarak gelen teklifi kabul etti. Aynı zamanda 2006'dan 2008'e kadar George Mason Üniversitesi'nde misafir yardımcı doçent olarak görev yaptı. McAfee çok sayıda akademik yönetim rollerinde, sunum dahil olmak üzere Lowell Massachusetts Üniversitesi'nde ikisi de farklı zamanlarda olan Cinsiyet Çalışmaları ve Programı Yöneticisi ve Onur Programı Yöneticiliği görevlerini aldı. Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde sosyal medya merkez müdür yardımcısı olarak görev yaptı, bir dizi başka yayınlarda da yer aldı.

Akademik görevlerinin yanı sıra, McAfee Austin, Teksas'ta 1991-1997 yılları arasında Kamu Medyası ve Konseyi Council for Public Media ni kurdu ve yönetti, 1995-1997 yıllarında Ulusal Yazarlar Birleşik Hizmet Organizasyonu NationaL Writers United Service Organizationda yer aldı, Kamuda Müzakere'96 Public Deliberation'96 yönetim kurulu üyesi olarak, çeşitli araştırma projelerinde danışman olarak ve çeşitli siyasi rollerde bulundu. 1988'de Kettering Foundation'nda danışman olarak görev yapmaya başladı ve buna devam ediyor.

Araştırma alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

McAfee'nin araştırmaları öncelikle demokrasi ve demokratik uygulamalara, ilk etapta akademik felsefeye giren aynı sorulara odaklanır. Onun en son araştırmaları resmi olmayan politik kurumların demokratik kamu oluşumunun rolünü incelemek için psikoanalitik kuramdan, demokratik medyadan, edimsel etikten, geçişken adaletten yararlanır. Julia Kristeva ve Jurgen Habernas'ın yazıları üzerinde önemli çalışmalar yaptı, feminist kuramı ve Hannah Arendt'in çalışmaları hakkında geniş kapsamlı araştırmalar yaptı.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

McAfee 3 kitap yazmıştır: İlki Habernas, Kristeva ve Vatandaşlık 2000'de Cornell Üniversitesi Basımları tarafından yayınlandı; ikincisi Julia Kristeva 2003'te Routledge tarafından yayınlandı ve üçüncüsü Demokrasi ve Politik Bilinçsizlik (Democracy and the Political Unconscious) 2008'de Kolombiya Üniversitesi Basımları tarafından yayınlandı. Dördüncü kitap geçici olarak başlıklandırılan Aksi Takdirde Demokrasi ( Democracy Otherwise) yazım sürecinde. McAfee birçok kitap kitap ve günlük sorunları için görev yaptı ve çok sayıda meslektaş incelemesinden geçmiş çalışma ve birçok ansiklopedi makalesi de yayınladı.

Habernas, Kristeva ve Vatandaşlık politik kuramda katılmak için modernlik ve postmodernlik söylemleriyle ve etkisi olan katılımcı demokrasiyi birleştirmeye çalışıyor. McAfee'nin görüşü feminist kuram tarafından son derece etkilenir ve politik hayatın, politikaya katılım ve politik faaliyetlerin rasyonel bireyin nitelikleri olmadığı ilkesine dayandığına inanır, ama aksine bir şeyler kitlesel olarak kanunlaştırılması sivil toplum etkileşimlerine dayanır.

McAfee'nin Demokrasi ve Politik Bilinçsizlik, Dünya Ticaret Merkezi'nin Çöküşü Collapse of the World Trade Center sonucunda Amerika Birleşik Devletleri tarafından yaratılan bazı hastalıklar bilimini inceler. Olayların ele alınışı Amerika Birleşik Devletleri'nin o gün yaşadığı travmayı sürekli olarak yeniden yaşamasına neden olduğuna inanır. Güney Afrika'nın Güven ve Uzlaşma Komisyonu Truth and Reconciliation Comission Amerika Birleşik Devletleri'nin bu travmayı nasıl atlatabileceğinin örneği olduğuna yönelir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Psychoanalytic Studies - Emory University". Emory University website. Retrieved 6 Haziran 2016.
  • a b c d e f g h i j k l m n McAfee, Noelle. "Bio | Noelle McAfee". Retrieved 8 Şubat 2014.
  • a b c d e f g h i j k l McAfee, Noelle. "Curriculum Vitae". Retrieved 8 Şubat 2014.
  • a b MacAvoy, Lisa (2003). "Habermas, Kristeva, and Citizenship (review)". Journal of Speculative Philosophy: A Quarterly Journal of History, Criticism, and Imagination. 17 (2): 144–147.
  • a b c Fahey, Gregory M. (2011). "Democracy and the Political Unconscious (review)". Education and Culture. 27 (1): 65–68. doi:10.1353/eac.2011.0000.