İçeriğe atla

Niue arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Niue Arması
Ayrıntılar
KullananNiue
Kabul tarihiEylül 2021

Niue arması veya Niue'nun Kamu Mührü, Polinezya ada öbeği içerisinde, Büyük Okyanus'un güneyinde yer alan, kendi kendine yöneten, bağımsız bir ülke olan ancak Yeni Zelanda ile ilişkili devlet statüsünde olan Niue'da kullanılan resmî armadır. Arma, Eylül 2021'de kabul edildi.[1]

Armanın ilk versiyonu, 1974'te Niue'nin kendi kendini yönetme statüsü kazanması ve Yeni Zelanda ile serbest birliğe katılmasıyla oluşturuldu.

1974'ten önce Niue, Yeni Zelanda armasını kullanmaktaydı. 1974'te kabul edilen Niue Anayasa Yasası ile Niue için ilk arma oluşturuldu. Arma, Niue Meclisi Başkanı tarafından tutulacak ve kamuya açık belgeleri doğrulamak veya Niue Kabinesi tarafından yeni yasaların oluşturulmasını onaylamak için kullanılacaktı. Armanın kötüye kullanılmamasını sağlamak da konuşmacının sorumluluğundadır.[2] Niue'deki tüm adlî bildirimler arma ile yapıştırılmıştır.[3] 1977'de, Niue Meclisi'nden gelen bir talep üzerine, Yeni Zelanda Parlamentosu, Niue Kamu Mührü'nün tasarımını Yeni Zelanda Krallığı'ndaki diğer ülkelerle uyumlu hâle getirmek için Niue ile ilgili bir değişiklikle Yeni Zelanda Mührü Yasasını kabul etti.[4] 2007'den önce Niue arması, Tokelau'da mevzuatın geçişini doğrulamak için kullanılmıştı.

Niue kabinesi, Niue Anayasasının 15. maddesi uyarınca Niue arması için yeni bir tasarımı onayladı ve Niue Meclisi, 29 Eylül 2021'de kullanımı için bir yasa çıkardı[1] Ancak bu tasarım, Yeni Zelanda Darphanesi tarafından Niue için üretilen hatıra paralarında en azından 2019 gibi erken bir tarihte zaten kullanılmıştı[5]

Mevcut Tasarım

[değiştir | kaynağı değiştir]

2021 tasarımı, adadaki 14 köyü temsilen 14 deniz kabuğundan oluşan geleneksel bir Niue çelengi şeklinde mavi bir dış daire üzerine monte edilmiş bir taçtan (devlet başkanı olarak hükümdarı temsil eder) oluşur. Dış daire, içinde hayatı ve tagata Niue'yi (Niue halkı) temsil eden bir ağacın stilize edilmiş tasarımlarının yer aldığı fonua'yı (toprağı) temsil eden hiapo tasarımlarından oluşan yeşil bir iç daireyi çevreler. Bu, savunma ve güvenliği temsil eden "Atua, Niue Tukulagi" (Tanrı, Niue Ebedi) sloganını ve katoua olarak adlandırılan bölme sopaları taşıyan bir parşömen üzerine bulunur. Dış ve iç daireler arasında "Niue'nin Kamu Mührü" yazmaktadır.[1][6]

1974 mührünün tasarımı

[değiştir | kaynağı değiştir]
1974'ten 2021'e kadar kullanılan arma

Söz konusu 1974'tek tasarımının merkezinde Yeni Zelanda'nın arması vardı ve dörde bölünmüş bir kalkan bulunmaktaydı. İlk bölümde Güney Haçı takımyıldızı, ikincisinde altın bir post, üçüncüsünde bir buğday demeti ve dördüncüsünde de çapraz iki çekiç bulunmaktaydı. Merkezdeki dört çeyreğin üzerinde, üzerinde üç siyah gemi bulunan beyaz bir şerit görünmekteydi. Kalkan tutucular olarak armanın heraldik açıdan sağında Avrupalı göçmenlerin (çoğunlukla Britanyalı) soyundan gelen nüfusu temsilen Yeni Zelanda bayrağı taşıyan beyaz elbise giymiş bir kadın yer alırken, heraldik açıdan solda ise yerli nüfusu temsil eden bir taiaha ile silahlanmış bir Māori savaşçısı konumlandırılmıştı. Kalkanın başında bir taç ve kalkanın alt kısmında "Yeni Zelanda" yazan bir slogan bandı yer almaktaydı. Daire içerisinde alınan armanın üst kısmında "Niue'nin Genel Mührü" ve alt kısmında ise "Niue" yazmaktaydı.[7]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ a b c "Niue's Very Own Public Seal – Palātaue ha Niue" (PDF). Tāoga Niue. 21 Ocak 2022 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "niueseal2021" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  2. ^ "The role of the Speaker in the Constitution of Niue" (PDF). NZACL Yearbook. University of Wellington: 22. 26 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2014. 
  3. ^ "Niue Constitution Act 1974 No 42 (as at 01 April 1988), Public Act The Seal of Niue – New Zealand Legislation". Legislation.govt.nz. 1 Nisan 1988. 11 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2014. 
  4. ^ "Application of Act to Cook Island, Niue, and Tokelau". Legislation.knowledge-basket.co.nz. 28 Şubat 1977. 26 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2014. 
  5. ^ "PUBLIC SEAL OF NIUE, Coin Legend". onlinecoin.club (İngilizce). Online Coin Club. 4 Şubat 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2023. 
  6. ^ "Niue". www.crwflags.com. 27 Haziran 1997 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2023. 
  7. ^ "New Zealand Territories". Hubert Herald. 27 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2014. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Coats of arms of Niue ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur