İçeriğe atla

Nintinugga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Muhtemelen Ninurta'nın eşi Bau'yu temsil eden boynuzlu bir başlık takmış Girsu'da yer alan bir tanrıçanın kireç taşı büstü.

Nintinugga, Babil şifa tanrıçası ve Ninurta'nın eşidir. Akad mitolojisinin tanrıçası ile özdeştir ve Bau (çivi yazısı: 𒀭𒁀𒌑 Dba-u2) olarak bilinir. Daha sonra ise Gula ve tıbbi büyülerde Bēlet ya da Balāti olarak da bilinir. Bunların dışında "büyük şifacı" anlamınd Azugallatu olarak da bilinir. Nin-Karrak, Nin Ezen, Ga-tum-dug vee Nm-din-dug bilinen diğer adlarıdır. "Toprağın büyük şifacısı", "kara başlıların büyük şifacısı", "bitki yetiştiricisi", "hastaları iyileştiren kadın" ve "karada hayat yaratır" sıfatlarıyla bilinmekteydi ve bunlar, Nintinugga'yı iyileştirici güçlere sahip bir bitki örtüsü/doğurkanlık tanrıçası hâline getirmiştir.[1] Anu'nun kızı ve Ninurta'nın karısıydı. Hegir-Nuna (Gangir) dahil yedi kızı vardı.

Bau adı en eski dönemde daha yaygınken İlk Babil Hanedanlığı'ndan sonra Gula ön plana çıkmıştır. Gudea'nın bir tapınak yaptığı Lagaş'ın koruyucu ilahı olarak biliniyordu. Büyük Tufan'dan sonra, insanoğluna yeniden "canlandırıcı nefes" vermiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gula/Ninkarrak (goddess)". oracc.museum.upenn.edu. 31 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2019.