Nilos Kabasilas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Nilos Kabasilas (Yunanca: Νεῖλος Καβάσιλας; d. y. 1298, Thessalonike [Selanik] - ö. y. 1363, Konstantinopolis [İstanbul], Bizans İmparatorluğu), Rum Ortodoks metropoliti, ilahiyatçı ve bilgin. Ortaçağ Katolik ilahiyatını eleştirdiği yapıtları Bizans Kilisesi'nin Ortodoks geleneğini savunan klasik metinlerdir.

Kabasilas temel yapıtı De processione Spiritus Sancti'de (Kutsal Ruh'un Türeyişi Üzerine) Üçleme konusundaki Ortodoks görüşü özetleyerek Kutsal Ruh'un Baba'dan türeyişi sorunu üzerinde durur. Bu konuda Aquino'lu Tommaso'nun özetlediği Katolik görüşü reddeden De processione, Doğu Ortodoksluğunun standart apolojetik metinlerinden biridir.

Kabasilas'ın edindiği felsefi temel, çağdaşı ilahiyatçı Gregorios Palamas'ın ortaya attığı mistik dua öğretisine ilişkin tartışmadaki tutumunu etkiledi. Palamas ile Nilos'un yeğeni Nikholaos Kabasilas, tefekküre dayalı çileci dua yöntemiyle tanrısal dinginliğe (hesykhia) ulaşma akımının ve ilahi yaşamla gerçek bir birleşme olabileceğini savunan Palamasçı ilahiyatın önde gelen temsilcileri oldular. Nikos Kabasilas, Aristoteles'in mantığına ve metafiziğe ters düştüğünü ileri sürerek önceleri Palamas'ın öğretisine karşı çıktı, ama daha sonra hesykhia öğretisini kabul etti.

Kabasilas 1361'de Thessalonike metropoliti olduysa da göreve başlayamadan öldü.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]