Nikolay Morozov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nikolay Morozov
Morozov1910.jpg
Nikolay Morozov (2010)
Doğum Nikolay Aleksandroviç Morozov
7 Temmuz 1854(1854-07-07)
Ölüm 30 Haziran 1946 (91 yaşında)
Milliyet Rus
Vatandaşlık Rus İmparatorluğu
SSCB
Kariyeri
Dalı Astronomi, kimya, fizik, tarih

Nikolay Aleksandroviç Morozov (RusçaНиколай Александрович Морозов) (d. 7 Temmuz 1854 - ö. 30 Haziran 1946), Rus devrimci ve bilim insanı. Kimya, fizik, astronomi, matematik ve tarih gibi farklı disiplinlerde eserler veren Morozov, Yeni Kronoloji teorisine ilham kaynağı olmuştur.

Evrensel kronoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Nikolay Morozov, Scaliger ve Petavius'ün kronolojisini daha tesirli ve modern usûller, metotlar kullanarak düzeltmeye çalışan bir bilim insanıydı.

"İsa. Doğa bilimlerinin aydınlatmasındaki İnsanlık Tarihi" adında 7 ciltlik bir eser yayımlayarak, eski kronolojinin belli yanlışları düzeltti. Bunu yaparken, en son matematik, astronomi, lisan, filoloji ve jeoloji alanlarındaki buluşları ve ilerlemeleri de kullandı. Bu kurduğu Yeni Kronoloji sıralamada bütün eski tarihi olaylar İsa'nın doğuşundan 4 asır sonradan başlamaktadır. Buna göre tarihte çok büyük bir tarihleme farkı doğmuştur. 1973 senesinde Moskova Devlet Üniversitesinde bir grup genç matematikçi, eski olayların oluşlarının doğruluğunun incelenmesinin ehemmiyetini anlayarak evrensel kronolojideki mühim hadiselerin kaynağını ve oluş şekillerini incelemeye tabi tutular. Onlardan birisi olan Profesör Anatoli Fomenko birkaç yeni tarihleme metodu keşfederek ve bunları da uygulamaya sokarak baştan bir evrensel kronoloji listesi yaptı. Bu versiyon Morozov'unkinden daha radikal bir çalışmaydı. Ona göre insanlığın evrensel tarihi MS 900 senesinde başlamaktaydı. Buna göre Eski Ahit'teki olayların çoğu da MS 1300 senelerinde başlamaktaydı.