Nikolay Kondratyev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nikolai Kondratiev
Николай Кондратьев.JPG
Doğum 04 Mart 1892(1892-03-04)
Ölüm 17 Eylül 1938 (46 yaşında)
Milliyet Rus
Kariyeri
Dalı Makroiktisat
Etkilendikleri Mikhail Tugan Baranovsky
Etkiledikleri Joseph Schumpeter
Ernest Mandel
François Simiand
Immanuel Wallerstein
Eric Hobsbawm

Nikolay Dmitriyeviç Kondratyev, Rusça: Николай Дмитриевич Кондратьев (1892-1938), Rus iktisatçı, Sovyetler Birliği'nde Yeni Ekonomi Politikasının (NEP) taraftarı. Stalin'in Büyük Temizlik uygulamasının doruk döneminde tutuklanmış ve hakları elli yıl sonra iade edilmiştir.

Kapitalist Batı ekonomilerinin uzun dönemli (50 ila 60 yıl) ekonomik büyümeyi depresyon dönemlerinin takip ettiği ekonomik döngülere sahip olduna dair bir teoriyi ileri sürmüştür. Bu devri hareketler günümüzde "Kondratiev dalgaları" olarak adlandırılır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nikolay Dimitriyevich Kondratyev 4 Mart 1892'de Moskova'nın küzeyinde Kostroma ilinde köylü bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Mikhail Tugan Baranovsky tarafından yapılan devrim öncesinde St. Petersburg Üniversitesinde özel dersler aldı. Sosyalist-Devrimci Partinin bir üyesi olan Kondratyev'in ilk profesyonel çalışmaları tarım ekonomisi ve istatistik, ve gıda arzı problemi üzerineydi. 5 Ekim 1917'de 25 yaşındayken son Alexander Kerensky hükümetinin Tedarik Bakanı olarak görevlendiildi ancak bu görevi çok kısa sürdü.

Devrim sonrası kendini akademik çalışmalara verdi. 1919'da, Büyük Petro'nun Tarım Akademisnde öğretim görevlisi olarak görevlendirildi ve Ekim 1920'de Moskova'da Konjonktür Enstitüsünü kurdu. Enstitünün ilk yöneticisi olarak, birkaç bilimadamından oluşan enstitüyü geliştirerek 1923 yılında 51 araştırmacıyı bünyesinde bulunduran saygın ve büyük bir kurum haline getirdi.

1923'te meslektaşlarının genel fikirlerini takip ederek "Makas Krizi" hakkındaki tartışmaya müdahale etti. 1923-1925 arasında Sovyet tarımı 5 yıllık kalkınma planı üzerinde çalıştı. 1924'te, büyük konjonktürler teorisinin geçici olarak anlatıldığı ilk kitabını bastıktan sonra, İngiltere, Almanya, Kanada ve ABD'ye seyahat etti ve Rusya'ya dönene kadar birçok üniversiteyi dolaştı.

Sovyet Yeni Ekonomi Politikasının savunucusu olan Kondratyev, tarımın önceliği ve tüketici mallarının endüstriyel üretimini stratejik seçenek olarak ağır sanayinin gelişimi seçeneği karşında savundu. Kondratyev’in ekonomik politika üzerindeki etkisi 1925 yılına kadar sürdü, 1926 yılında azaldıve 1927'de sona erdi. Bu zaman zarfında Komünist Parti yönetimindeki politik değişiklik sonucu NEP de dağıldı.

Kondratyev 1928 yılında Konjonktür Enstitüsü yöneticiliğinden uzaklaştırıldı ve 1930 Temmuzunda büyük ihtimalle gerçekte var olmayan illegal 'Köylülerin İşçi Partisi' üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. 1930 Ağustosunda, Sovyet Başkanı Stalin, Başbakan Vyacheslav Molotov'a bir mektup yazarak Kondratyev'i idam etmesini istedi.

"Kulak-profesörü" olarak hüküm giyen ve 8 yıl hapis cezasına çarptırılan Kondratyev cezasını Şubat 1932'den itibaren Moskova yakınlarındaki Suzdal'da çekti. Kötü koşullar nedeniyle sağlığı bozulsa da Kondratyev araştırmalarına devam etti ve bir mektubunda karısına belirttiği gib 5 yeni kitap yazmaya karar verdi. Gerçekten de bu metinlerin bir bölümü tamamlandı ve Rusça olarak basıldı.

Son mektubunu 31 Ağustos 1938'de kızı Elena Kondratyeva'ya gönderdi. Kısa bir süre sonra, 17 Eylülde Stalin'in Büyük Temizlik uygulaması sırasında ikinci bir yargılamaya maruz kaldı ve dış dünya ile ilişki kurulmasına izin verilmeyen bir on yıla daha mahkûm edildi fakat aynı gün kurşuna dizilerek idam edildi Kondratyev idam edildiğinde 46 yaşındaydı ve ancak yaklaşık 50 yıl sonra 16 Temmuz 1987'de eski haklarını geri kazandı.

Önemli Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap, Makale

  • 1922 - The World Economy and its Conjunctures During and After the War
  • 1923 - Some Controversial Questions Concerning the World Economy and Crisis (Answer to Our Critiques)
  • 1924 - On the Notion of Economic Statics, Dynamics and Fluctuations
  • 1925 - The Major Economic Cycles
  • 1926a - About the Question of the Major Cycles of the Conjecture
  • 1926b - Problems of Forecasting
  • 1928a - The Major Cycles of the Conjecture
  • 1928b - Dynamics of Industrial and Agricultural Prices (Contribution to the Theory of Relative Dynamics and Conjecture)
  • 1934 - Main Problems of Economic Statics and Dynamics

İleri Okumalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]