Niko Pirosmani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Niko Pirosmanaşvili
Niko Pirosmani, 1916
Genel bilgiler
Doğum5 Mayıs 1862(1862-05-05)
Ölüm9 Nisan 1918(1918-04-09)
Tiflis, Gürcistan
UyrukGürcü
AlanıResim
Sanat eğitimiÖz eğitim
Katıldığı akımlarNaif sanat

Niko Pirosmani ya da Niko Pirosmanaşvili (Gürcüce ნიკო ფიროსმანაშვილი) (5 Mayıs 1862 - 1918), ünlü Gürcü halk ressamıdır. Naif sanatın öncüsü kabul edilir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Niko Pirosmanişvili'nin doğduğu ev

Pirosmanaşvili, daha çok hayvanları, sofradaki ve yemek servisi yapan insanları resmetmiştir. Hiçbir resim eğitimi almamıştır. Ressam sağlığında Gürcistan ve Rusya dışında pek tanınmamaktadır. Pirosmani, yaşadığı kasabayı ziyaret eden bir Fransız aktrise âşık olmuş ve onun resimlerini yapmıştır. Bu aşk öyküsü, Andrey Voznesenski’nin bir şiir ve Alla Pugaçeva'nın söylediği bir şarkıyla ünlü bir öyküye dönüşmüştür. Ressam, en ünlü tablosu olan Aktris Margarita da âşık olduğu aktrisi resmetmişti. Dünyaca ünlü diğer tabloları kız kardeşini resmettiği Çiçekli Şemsiyeli Kadın, Bira Kupalı Kadın, Baba ve Oğul adlı tablolarıdır.

Hakkında neredeyse hiçbir şey bilinmeyen Aktris Margarita kendisini terk ettikten sonra Pirosmanaşvili yoksul düşmüş, yaşamını bir evsiz olarak sürdürmüştü. Ancak resim yapmayı sürdürdü ve resimlerini karnını doyurduğu lokantalara bıraktı. Resim malzemesi almak için dükkân boyamaktaydı. Malzeme bulamadığı zaman siyah muşamba üzerine resim yaptı ve zamanla muşamba onun orijinal materyali oldu. Şair İlya Zdaneviç'in gayreti ile 1913 yılında bir gazetede hakkında yazı yayımlanmasından sonra tanınmaya ve resimlerinin değeri anlaşılmaya başladı. Ressam yine de hayatını yoksulluk ve yalnızlık içinde İspanyol gribi'ne yakalanarak tamamlamıştır. Mezarının yeri bilinmemektedir. Eserleri, ölümünden sonra bir araya getirilmiştir.

Pirosmani'nin eserleri Türkiye'de ilk defa İrina Arsenişvili küratörlüğünde İstanbul'daki Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'nde Ağustos 2007'de sergilenmiştir.[1]. Ayrıca İstanbul'da, 2007 - 2010 arasında, adını bu ressamdan alan Türkçe ve Gürcüce olarak Pirosmani dergisi yayımlanmıştır[2] ve adına açılmış bir sanat galerisi bulunmaktadır [3].

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ “Naif Sanatta Bir Efsane: Pirosmani”
  2. ^ "Pirosmani dergisi sayıları-PDF". 4 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2020. 
  3. ^ "www.pirosmaniart.com/". 6 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2009. 
Genel
  • Kuznetsov, Erast (1986). "Niko Pirosmanaşvili". Adam Sanat, sayı 9, sayfa 50.