Nikita Biçurin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nikita Yakovleviç Biçurin

Nikita Yakovleviç Biçurin (Никита Яковлевич Бичурин) (d. 29 Ağustos 1777 - ö. 11 Mayıs 1853) ya da daha yaygın bilinen keşiş adı ile Sümbül veya "İakinf" (Иакинф), Çuvaş asıllı tarihçi ve önde gelen sinologlardan.

Kazan'da din akademisinde eğitim görmüş ve keşişliğe yükselmiş, manastırda çalışmıştır. 1802'de Tepe tıraşı edilip Sümbül adıyla 14 yılını geçireceği Pekin'e misyonerlik çalışmaları için yollanmıştır. Burada bulunduğu süre boyunca Çin tarihi, dili ve diğer çeşitli doğu halklarının tarihini araştırmaya başlar ve bu alanda meşhur olur. Birçok antik ve orta çağ Çin el yazmasının çevirisini yapmış, eserlerini Rusça, Çuvaşça ve Eski Yunanca dillerinde yazmıştır.

1837'de Rus İmparatorluğu'ndaki ilk Çince okulunu açmıştır. Sinoloji alanında yaptığı çalışmalar için Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya'daki çeşitli bilimler akademilerine seçilmiştir. 4 kez Demidov Ödülü almıştır.

Biçurin'in Lhasa haritası.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bellér-Hann, Ildikó, (Ed.) (2007). Situating the Uyghurs Between China and Central Asia (illustrated bas.). Ashgate Publishing, Ltd. ISBN 0754670414. ISSN 1759-5290. Erişim tarihi: 10 Mart 2014. 
  • Popova, I. F.; Miasnikov, V. S. (2002), "N. Y. Bichurin as a Translator", Far Eastern Affairs, 30 (3), ss. 113–127 . Translation of an earlier paper by B. I. Pankratov, with introductory notes.
  • P. V. Denisov, Nikita Iakovich Bichurin: Ocherk zhizni i nachnoi deitel’nosti. Cheboksary, 1977.
  • L. N. Gumilev, M. F. Khvan (compilers), Sobranie svedenii po istoricheskoi geografii Vostochnoi i Sredinnoi Azii Cheboksary : Chuvashskoe Gos. Izd-vo, 1960.
  • N. IA. Bichurin (Iakinf), Sobranie svedenii o narodakh, obitavshikh v Srednei Azii v drevnie vremena / Собрание сведений о народах, обитавших в Средней Азии в древние времена, 3 volumes, Moscow : Izd-vo Akademii nauk SSSR, 1950-1953. Originally published: St. Petersburg, 1851. Include map in 3 sheets: Karta k istorii narodov obitavshikh v Srednei Azii v drevnii︠a︡ vremena / Карта к истории народов обитавших в Средней Азии в древния времена

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]