Nicolae Milescu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Nicolae Milescu (d. 1636, Vaslui, Boğdan [bugün Romanya'da]-ö. 1708, Moskova, Rus Çarlığı), Moldavyalı yazar, bilgin ve gezgin.

İstanbul'da, Fener Rum Patrikhanesi'ne bağlı okulda eğitim gördükten sonra, 1653'te Boğdan'a giderek Yaş'ta (Bugün Iaşi, Romanya) Prens Gheorghe Ştefan'ın sekreteri oldu. Boğdan prensi olma umuduyla, Prens Ilias Alexandru'ya karşı entrika çevirince, 1668'de ceza olarak burnu kesildi. Bunun üzerine ülkesinden ayrıldı. İstanbul'da karşılaştığı arkadaşı, Kudüs patriği Dositheos'un bir mektubunu Çar Aleksey'e (Aleksey Mihayloviç) iletmek üzere 1671'de Moskova'ya gitti. Orada Nikolay Gavriloviç Spafari adıyla Dışişleri Bakanlığı'na (posolski prikaz) çevirmen olarak atandı. Çar üzerinde etkili olan iki boyarın güvenini kazandı ve 1675-78 arasında büyükelçi olarak Pekin'de bulundu. Ama Aleksey'in yerine oğlu III. Fyodor geçince görevinden alındı ve ücreti de ancak I. Petro tahta çıktıktan sonra 1693'te ödendi.

Geniş bir bilgi birikimi olan Milescu, geriye Yunanca, Latince, Rumence ve Rusça pek çok yazma bırakmış, ayrıca Kitabı Mukaddes'i Yunancadan Rumenceye çevirmiştir. Eflak prensi Şerban Cantacuzino'nun 1688'de bastırdığı Kitabı Mukaddes onun çevirisine dayanır. Milescu'nun en önemli yapıtı Puteşestviye çerez Sibir... do Kitaya 'dır (1882; Sibirya'dan Hitay'a Yolculuk). 1673'te bir imparator özyaşam öyküleri derlemesi hazırladı. Stokholm'de Fransız büyükelçisi Pomponne'un isteği üzerine Latince olarak yazdığı Enchiridionsivi stella orientalis occidentali splendens'te (1667) Ortodoks Kilisesi'nin kudas töreninde ekmekle şarabın İsa'nın etiyle kanına dönüşmesi dogmasını kabul ettiğini, oysa Protestanların bunu yadsıdıklarını kanıtladı.