Niaux Mağarası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Selahattin ilhan (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 00.05, 25 Temmuz 2016 tarihli sürüm (Added {{unreferenced}} tag to article (TW))

Niaux Mağarası (Fransızca: Grotte de Niaux) güney-batı Fransa'nın Ariège bölgesinde yer almaktadır. Niaux mağarası, Lascaux mağarası gibi Magdalenian döneminden yüksek kalitede tarihöncesi duvar resimleri içerir.

Onyedinci yüzyılın başından itibaren mağara duvarlarındaki izler turistler için büyük ilgi odağı oldu. Mağarayı ziyaret eden insanlar resimlerin ne kadar eski olduğunu tahmin edemiyorlardı. 1906 yılında, mağaranın bir planı nı resimlerini kaptan Molar ve oğulları keşfetti ve uzmanların dikkatini çekmekti. Resimlerin bulunduğu alana Salon Noir adı verildi. 1907 yılında H. Breuill ve E.Cartailhac tarafından incelenen, "Salon Noir" resimlerinin keşfi sadece bir başlangıçtı. 1925 yılında J. Mandeman bir tür siyah boya ile yapılmış duvar resimleirnin bulunduğu bir galeri keşfetti ve ismine Cartailhac Galeri denildi. Bu resimlerin M.Ö. 11500 ve 10500 yılları arasındaki uzun dönemde mağara duvarlarına işlendiği düşünülmüştür.