Ngarmpun Vejjajiva

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ngarmpun Vejjajiva
Ngarmpun Vejjajiva at book expo 08.jpg
Doğum 1963
Londra, İngiltere
Meslek Yazar
Milliyet Tay

Ngarmpun Vejjajiva, Taycaงามพรรณ เวชชาชีวะ (doğum adı: Jane Vejjajiva[1]) (d. 1963, Londra, İngiltere) Tay roman yazarı ve çevirmen.

Anne ve babası İngiltere'de tıp eğitimi görürken Londra'da doğdu. 3 yaşındayken ailesiyle Tayland'a döndü. Thammasat Üniversitesi'nde Fransız Edebiyatı eğitimi gördü. Fransızca, İtalyanca ve İngilizce çeviriler üzerine çalıştı. Tayland'da kısaca "Jane" olarak tanına yazar, eski Tayland başbakanlarından Abhisit Vejjajiva'nın kız kardeşidir.

1988 yılına kadar bir dergide çevirmen olarak kariyerine başlayan yazar, o yıl kendi yayın şirketini kurdu. Şirketi 1995 yılına kadar bir çocuk dergisi yayınladı. Bir telif firmasında yönetici olan yazar, aynı zamanda serbest çevirmen olarak çalışmaya başladı.

Yazarlık da yapmak isteyen Vejjajiva'nın ilk romanı "Kati'nin Mutluluğu" (Kvam Suk Kong Kati) (ความสุขของกะทิ) çevirmenliğe bir aylığına ara verdiği dönemde ortaya çıktı. Bir gün mutfakta çalışırken genç bir Tay kızının hikâyesini yazmak üzere ilham geldi. Bu ilk romanında Chao Phraya ırmağının kıyısında küçük bir Tay köyünde, annesinin ölümünden sonra büyükannesi ve kuzenleriyle yaşamaya başlayan Kati adlı genç bir Tay kızının öyküsünü anlatır. Praew Books yayınevi tarafından basılan roman İngilizce, Almanca, Japonca, Fransızca ve Katalancaya çevrildi. Romanın devamı "Kati'nin Mutluluğu: Ay'ı Takip" (ความสุขของกะทิ ตอน ตามหาพระจันทร์) adıyla basıldı. (2006) Vejjajiva'nın romanları yanı sıra öyküleri de dergilerde yayınlanmaktadır.

Serebral palsi olduğundan tekerlekli sandalye ile yaşamını devam ettirmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Doğum kaydı: VEJJAJIVA, Jane, Hammersmith, Londra, 1963.