Nevski Bulvarı

Koordinatlar: 59°56′12″K 30°18′54″D / 59.93667°K 30.31500°D / 59.93667; 30.31500
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nevski Bulvarı
Şerit sayısı{{{şerit_sayısı}}}
Bitiş noktası{{{bitiş_noktası}}}
KonumSankt-Peterburg, Rusya
Metro bağlantısı{{{metro_bağlantısı}}}
Önemli yapılar{{{önemli_yapılar}}}

Nevski Bulvarı (RusçaНе́вский проспе́кт, Nevski Prospekt), Rusya'nın Sankt-Peterburg kentinin ana bulvarıdır. Bulvar, I. Petro tarafından Novgorod ve Moskova yolunun başlangıcı olarak planlanmış olup Amirallik Binası'ndan başlayarak Aleksandr Nevski Manastırı'na kadar devam etmektedir.

Erken Sovyet yıllarında (1918-1944), Nevski Bulvarı'nın adı Sovyet sanatsal örgütünün onuruna "Proletkult Caddesi" (Ulitsa Proletkulta) olarak değiştirilmiştir.[1] Proletkult hareketinin sona ermesinden sonra bu kez Ekim Devrimi'ne atıf olarak "25 Ekim Bulvarı" olarak değiştirilmiştir.

Nevski Bulvarı günümüzde Sankt-Peterburg'un en işlek caddesidir. Şehrin alışveriş ve gece hayatının büyük çoğunluğu bulvarın üzerinde ve yakınlarında yer almaktadır. Nevski Bulvarı, Kazan Katedrali, Beloselski-Belozersk Sarayı, Stroganov Sarayı, Gostini Dvor ve Rusya Ulusal Kütüphanesi gibi görülecek yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Bulvarın üzerinde Sankt Peterburg metrosunun Admiralteyskaya, Nevski Prospekt, Gostini Dvor, Mayakovskaya, Ploşçad Vosstaniya ile Ploşçad Aleksandra Nevskogo I istasyonları yer almaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lynn Mally, Culture of the Future: The Proletkult Movement in Revolutionary Russia. Berkeley, CA: University of California Press, 1990; pg. 44.