Nero Caesar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Roma İmparatorluk Hanedanları
Julio-Claudian Hanedanı
-->
Nero Caesar, Germanicus'un oğlu
Augustus
Çocukları
   Öz - Yaşlı Julia
   Evlatlık - Gaius Caesar, Lucius Caesar, Agrippa Postumus, Tiberius
Tiberius
Çocukları
   Öz - Julius Caesar Drusus
   Evlatlık - Germanicus
Caligula
Çocukları
   Öz - Julia Drusilla
   Evlatlık - Tiberius Gemellus
Claudius
Çocukları
   Öz - Claudia Antonia, Claudia Octavia, Britannicus
   Evlatlık - Neron
Neron
Çocukları
   Öz - Claudia Augusta


Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus (6–30) Julio-Claudian hanedanı mensubu Roma İmparatorları ile yakın akrabalık bağlarına sahip Roma soylusu.

Nero, 6 yılında Germanicus ve Yaşlı Agrippina'nın oğulları olarak doğdu. Baba tarafından büyükbabası Nero Claudius Drusus ve babaannesi ise Mark Antony ve Küçük Octavia'nın kızı Küçük Antonia'dır. Anne tarafından büyükbabası Marcus Vipsanius Agrippa ve anneannesi Augustus'un kızı Yaşlı Julia'dır.

Nero'nun dört erkek kardeşi (Tiberius ve Gaius Julius, genç yaşta ölen; Drusus; ve geleceğin imparatoru Caligula) ve üç kız kardeşi (Julia Livilla, Drusilla ve Genç Agrippina) vardır. 20 yılında Livilla ve Drusus "Castor'un" (Tiberius'un Vipsania'dan olan tek oğlu) kızı Julia ile evlendi.

Nero, Julia Drusilla ve İmparator Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus'nun (Lucius Domitius Ahenobarbus olarak doğmuştur) amcasıdır.

Babası Germanicus, kendisini evlatlık edinen İmparator Tiberius'un varisiydi ancak 19 yılında imparatordan önce ölünce yerine yeni varis olarak Tiberius ve ilk karısı Vipsania Agrippina'dan olan Julius Caesar Drusus seçildi. Ancak o da 14 Eylül 23'de, İmparatordan önce ölerek Tiberius'u varissiz bıraktı.

Nero, Tiberius'un en büyük evlatlık torunuydu ve imparatorun en gözde varisi olarak görülüyordu. Ancak 29 yılında annesiyle birlikte vatana ihanetle suçlandı. Nero Ponza adasına sürgüne gönderildi ve 30 yılında ya intihar etti ya da açlık sonucu öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]