İçeriğe atla

Nepotianus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nepotianus
Sikke üzerinde Augustus ilan edilmiş Nepotianus
Roma İmparatoru & İsyancı
Hüküm süresi3 Haziran - 30 Haziran 350
Önce gelenMagnentius
Sonra gelenMagnentius
Ölüm30 Haziran 350
Roma
Tam adı
Flavius Iulius Popilius Nepotianus Constantinus
HanedanKonstantin Hanedanı
BabasıVirius Nepotianus
AnnesiEutropia

Flavius Iulius Popilius Nepotianus Constantinus (ö. 30 Haziran 350), Roma İmparatorluğu'nda kısa bir süre için tahta çıkan Konstantin Hanedanı mensubu isyancı. Diğer bir isyancı olan Magnentius'un generali Marcellinus tarafından öldürüldüğü 30 Haziran 350 tarihine kadar yirmi sekiz gün boyunca Roma kentini yönetmiştir.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nepotianus, imparator I. Konstantin'in üvey kız kardeşi Eutropia ve Virius Nepotianus'un oğullarıdır. Anne tarafından imparator Constantius Chlorus ve imparatoriçe Flavia Maximiana Theodora'nın torunudur.

Olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Magnentius'un isyanının ardından, Nepotianus kendini imparator ilan etti ve 3 Haziran 350 tarihinde gladyatör grubuyla birlikte Roma kentine girdi. Bir grup başıbozuk Roma vatandaşının direniş denemesinin ardından devrilen Magnentius yanlısı şehir prefekti (Praefectus urbi) Titianus (ya da Anicius ya da Anicetus...) şehirden kaçtı.

Magnentius hemen dikkatini bu isyana yöneltti ve en güvendiği adamlarından magister officiorum Marcellinus'u Roma'ya gönderdi. Tarihçi Eutropius'a göre, Nepotianus 30 Haziran tarihinde çatışmalar sonucunda öldürüldü, bir mızrağa geçirilen kesik başı şehre getirildi. Takip eden günlerde, annesi Eutropia da Nepotianus'un birçoğu senatör olan yandaşlarının cezalandırılması sırasında öldürülenlerin arasında yer aldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
Magnentius
Roma İmparatoru & İsyancı
350
Sonra gelen:
Magnentius