Nenetsler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nenetsler
Nenets Child.jpg
Toplam nüfus
yaklaşık 41,302
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Rusya Rusya 41,302
Diller
Nenetsçe, Rusça
Din
Şamanizm, Ortodoks Hristiyanlık
İlgili etnik gruplar
Enetsler, Selkuplar, Nganasanlar, Samoyedler

Nenetsler (Nenetsçe: ненэй ненэче, nenəj nenəče; Rusça: Ненцы, nentsı) ya da Yuraklar,[kaynak belirtilmeli] Rusya Federasyonu'nun yaşayan yerli bir halktır. 2002 yılı nüfus sayımına göre Rusya'da 41,302 Nenet yaşamaktadır ve nüfusları Yamalo-Nenets Özerk Okrugu ve Nenets Özerk Okrugu . Nenetslerin dili Nenetsçedir. Bazen İngilizce'deki çoğul takısı olan (s) ile karıştırıldıkları için Nenet şeklinde telaffuz edilmektedir.

Nenetsler içlerinde Enetsler, Selkuplar ve Nganasanların da dahil olduğu Samoyed halkları içine girerler. Dilsel açıdan iki büyük Nenets grubu vardır: Tundra Nenetleri ve Orman Nenetleri.[1] Samoyed halklarının, Fin-Ugor dillerini konuşan gruplardan Milad öncesi son bir kaç yüzyılda ayrıldığı düşünülmektedir.[2] Samoyed halklarının Güney Sibirya'dan günümüzde Rusya'nın bulunduğu kuzeydoğu bölgelerine 12. yüzyıl öncesinde geldikleri tahmin edilmektedir.

Nenetsler toprağa ve doğal kaynaklara saygı üzerinde duran şamanist ve animist bir inanç sistemine sahiptirler. Klan temelli bir sosyal yapılanmaları vardır. Nenets şamanlarına Tadibya denir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nenets: A language of Russian Federation". Ethnologue: Languages of the World. Ethnologue. 12 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2015. 
  2. ^ Janhunen, Juha (1998). "Samoyedic". Daniel Abondolo (Ed.). The Uralic Languages. London / New York: Routledge. ss. 457–479. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]