Nejat Eczacıbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nejat Eczacıbaşı
Doğum5 Ocak 1913
İzmir, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm6 Ekim 1993 (80 yaşında)
Pensilvanya, ABD
EğitimHeidelberg Üniversitesi
University of Chicago
Berlin Humboldt Universitesi
Kaiser Wilhelm Institute
MeslekKimyacı, sanayici
OrganizasyonEczacıbaşı Holding
EvlilikBeyhan Eczacıbaşı
Çocuk(lar)Bülent Eczacıbaşı
Faruk Eczacıbaşı

Mehmet Nejat Ferit Eczacıbaşı (5 Ocak 1913, İzmir, Osmanlı Devleti - 6 Ekim 1993, Philadelphia, Pensilvanya, ABD), Türkiye'de ilaç sanayisinin kurucuları arasında yer alan Türk kimyacı ve sanayici.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Eczacı Süleyman Ferit Eczacıbaşı'nın oğludur. Robert Koleji'ini bitirdikten sonra 1934'te Almanya'daki Heidelberg Üniversitesi'nde kimya öğrenimini tamamladı. Ertesi yıl ABD'deki Chicago Universitesi'nden yüksek kimya diploması aldı. Uzmanlık alanı olarak biyokimyayı seçti. Berlin Humboldt Universitesi Kimya Fakültesi'ni bitirerek 1937'de kimya doktoru oldu. 1939'a kadar Kaiser Wilhelm Enstitüsü'nde (sonradan Max Planck Enstitüsü) Profesör Adolf Butenandt'ın asistanlığında bulundu. Hormonlar ve vitaminler üzerine araştırmalar yaptı.

Türkiye'ye döndükten sonra, 1940'ların başında vitamin hapları ve vitaminli bebek maması üreten küçük bir laboratuvar kurdu. Daha sonra İstanbul'da kurulan Eczacıbaşı İlaç Fabrikası'nın yönetimini üstlenerek Türk ilaç sanayisinin gelişiminde ön ayak oldu. 1940'larda başladığı seramik eşya imalatının yanı sıra seramik sağlık gereçleri, temizlik kâğıtları, konserve, kaynak elektrodları, plastik kökenli ambalaj malzemesi ve sağlık armatürleri gibi alanlara da girdi. 1974'te sermaye piyasasına girerek halka açık ilk yatırım ortaklığını kuran Eczacıbaşı, 1969'da kurulan Eczacıbaşı Holding'de yönetim kurulu üyeliğini üstlendi. Ancak bununla ilgili tartışmalar devam etmektedir.

Türk Eğitim Vakfı'nın kurucuları arasında yer alan Eczacıbaşı, 1972'den beri Uluslararası İstanbul Festivali'ni düzenleyen İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) ile Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı'nın da kurucularındandır. İstanbul Festivali'nin başarılarından dolayı 1974'te Avrupa Konseyi'nden madalya aldı. 1983'te Türk Kimya Derneği Kimya Sanayiine Katkı Onur Belgesi'ne, 1975'te Türkiye Kızılay Derneği Şeref Madalyası'na, 1976'da da Almanya Federal Cumhuriyeti Büyük Liyakat Nişanı'na değer görüldü. Nejat Eczacıbaşı anılarını Kuşaktan Kuşağa (1982) adıyla yayımladı. 1946'da Beyhan (Ergene) Eczacıbaşı'yla yaptığı evlilikten Bülent Eczacıbaşı ve Faruk Eczacıbaşı doğmuştur. İzmir Rotary Kulübü'nün kurucu üyelerindendir. 6 Ekim 1993 tarihinde katarakt ameliyatı için gittiği ABD'de öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]