Neisseria gonorrhoeae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Neisseria gonorrhoeae
Neisseria gonorrhoeae PHIL 3693 lores.jpg
Neisseria gonorrhoeae
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Bacteria
Şube: Proteobacteria
Sınıf: Beta Proteobacteria
Takım: Neisseriales
Familya: Neisseriaceae
Cins: ''Neisseria''
Tür: '''''N. gonorrhoeae'''''
İkili adlandırma
''Neisseria gonorrhoeae''
Zopf, 1885

Neisseria gonorrhoeae, insanlarda bel soğukluğu hastalığından sorumlu bakteridir.Cinsel yollarla bulaşır. Neisseria çoğalmak için kompleks besiyerlerine ihtiyaç duymakta ve yağ asidi gibi etkenler üremesine ters etkide bulunmaktadır. Bu cocci grubu bakteriler çiftler halinde bulunurlar. Ortama, fiziksel ve kimyasal faktörlere karşı çok duyarlıdır.Bu yüzden çikolatalı agar gibi besiyerlerinde kültürü yapılabilir. Optimum çoğalma sıcaklığı 35 °C ve 37 °C arasıdır.Gram negatiflerdir. Boyamada kırmızı renk gözlemlenir.

N.gonorrhoeae'nın penisilinlere bağışıklık kazanmasından beri, tedavide genellikle seftriakson (3. nesil sefalosporin) kullanılmaktadır.

Bulaşma Şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Korunmasız ilişki sırasında bulaşır. Cilde nüfuz edemez. Kolonizasyon için bir mukoza zarına ihtiyaç duyar. Bulaştığı yerler: Erkek ve dişi ürogenital yolları, rektum, farenks ve konjanktiva mukozal epitelyum.

Hastalıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Gonorrhoeae, cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en çok karşılaşılandır. HIV ve bazı cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma riskini arttırır.Hastalık kadınlarda genellikle asemptomatiktir.

N.gonorrhoeae vücutta genellikle üretra ve endoserviksin kolumnar epitelyumuna yerleşir. Genital olmayan bölgelerden rektum, orofarenks ve konjunktivaya yerleşebilir.

N.Gonorrhoeae ile ilişkili diğer hastalıklar irinli konjunktiva, anorektal gonorrhoeae ve faranjit'tir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ryan KJ; Ray CG (editör) (2004). Sherris Medical Microbiology, 4th ed., McGraw Hill. ISBN 0-8385-8529-9.
  • Magnus Unemo, H Steven Seifert, Edward W. Hook III, Sarah Hawkes, Francis Ndowa and Jo-Anne R. Dillon Gonorrhoea, Nature Reviews Disease Primers , volume 5, Article number: 79 (2019)