Neil Taylor (gitarist)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Neil Taylor
Doğum adı Neil Martin Taylor
Doğum 26 Ocak 1961 (1961-01-26) (57 yaşında)
Tarzlar Rock, pop
Meslekler müzisyen
Çalgılar gitar
Etkin yılları 1980-günümüze
İlişkili hareketler Robbie Williams, Tears for Fears, Natalie Imbruglia
Resmî sitesi http://www.silvermusic.tv

Neil Taylor, İngiliz gitarist ve müzisyen. Daha çok Robbie Williams'ın lider gitartisti olarak bilinir. Aynı zamanda Tears for Fears grunun bir üyesi olarak da bilinir.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Taylor gençliğinde yerel gruplarda çalarak kariyerine başladı. Daha sonra 1980'li yıllarda Neon'a katılarak bir stüdyo müzisyeni oldu. Bu dönemde Curt Smith ve Roland Orzabal ile tanıştı. Tears for Fears grubunu kuran bu ikili Songs from the Big Chair albümlerindeki gitar parçalarını Taylor'un çalmasını istedi.

Taylor 1990'ların başına kadar Tears for Fears'da kariyerine devam etti. Ve onların 1989 yılındaki The Seeds of Love albümünde yer aldı.[1] Grup 1991'de dağıldığında Taylor, 2003'te Robbie Williams'ın grubuna katılmadan önce çeşitli şarkıcılar ile çalıştı.[2][3]

Çalıştığı şarkıcılar arasında Tears For Fears, Morrissey, Tina Turner, Rod Stewart, Peter Gabriel, Natalie Imbruglia gibi isimler vardır.

15 Aralık 2010'da No Self Control isimli kendi albümünü Silver Songs müzik şirketinden çıkardı. Albüm çıkarması üzerine yapılan tavsiyelerle birlikte bir şeyler yapmaya karar verdi. Daha sonra Ödüllü şarkı yazarı Steve Torch ile çalışmalara başladı. Marc Bolan[T.Rex] Mott The Hoople ve David Bowie'nin tarzına yakın bir tarz yakalamak istiyorlardı. Taylor enstrümantal bir gitar albümü çıkarmayı düşünüyordu. Lakin Torch şarkı da söylemesi konusunda onu ikna etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Tears for Fears discography at discogs.com
  2. ^ 2003 band lineup at RobbieWilliams.com
  3. ^ 2006 band lineup at RobbieWilliams.com

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]