Necef Bey Vezirov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Necef Bey Vezirov
Najaf bey Vazirov.jpg
Vezirov Necef Bey
Doğum Nisan 1854
Şuşa
Ölüm 9 Temmuz 1926
Şamahı yakınlarında

Vezirov Necef Bey Fatalı Bey oğlu (Azerice: Vəzirov Nəcəf bəy Fətəli bəy oğlu) - Azerbaycan dram yazarı, gazeteçi-yazar, Azerbaycan tiyatrosunun kurucularından birisidir.

Yoksullaşmış bey ailesinde doğdu. İlk tahsilini Şuşa'da aldı, 1868-1874 yıllarında Bakü Real Gimnazyumunda okudu. Okulda oğretmenlik yapan Hasanbey Zerdabi'nin önderleğinde ve Necef Bey Vezirovun sıkı iştiraki ile 1873'te Azerbaycan'da ilk tiyatro oyunu olan Mirza Fatali Ahundov'un "Hacı Gara" komedisi sahnelendi. Okulun sonuncu sınıfında el yazmaları günümüze uğramayan "Eti Senin, Kemiği Menim" ve "Kara Günlü" adlı eserlerini yazdı.

1874 yılında Moskova Petrovski-Razumovski Ekincilik Akademisi'ne dahil oldu. Akademi'de okurken 1875-1878 yıllarda yayınlanan Azerbaycandaki ilk Azerice gazete olan "Ekinci"ye makaleler yazdı, "Ev Terbiyesinin Bir Şekli", "Gemi Lövbersiz Olmaz" adlı komedilerini kaleme aldı. 1878'de tahsilini başa vurarak Azerbaycana döndü ve farklı bölgelerde orman mühendisi olarak çalıştı, mesleği ile ilgili bir sıra ilmi araştırma yazdı.

1895'ten Bakü'ye göçerek avukatlık yaptı, yerli ve Azeri Türkçesine aktardığı Avrupalı yazarların eserlerini Azerbaycan tiyatrolarında sahnelenmesine yonetmenlik etti.

Sovyetler döneminde Ekinçilik Yüksek Okulu'nda öğretmenlik yaptı.

1926 yılında Şamahı yakınlarındaki Çukuryurt adlı yerde öldü. Bakü'de Fehri Hiyaban'da defn edildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]