İçeriğe atla

Nausikaa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nausikaa, Frederic Leighton y. 1878

Nausikaa (GrekçeΝαυσικᾶ, Nausikâ [nau̯sikâː]) ayrıca Nausicaä veya Nausikaa olarak da yazılır, Homeros'un Odysseiaʼsındaki bir karakterdir. Phaiakların Kralı Alkinoos ve Kraliçe Arete'nin kızıdır. Adı "gemi yakan" anlamına gelir. (ναῦς 'gemi'; κάω 'yakmak').[1]

Odysseia'deki Rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Nausikaa ve hizmetçileri Odysseus'a yiyecek ve şarap getirirken. W. Heath Robinson'ın çizimi .

Odysseia'nın altıncı kitabında Odysseus'un gemisi Skherie Adası kıyılarında alabora olur. (bazı çevirilerde Phaiakya). Nausikaa ve nedimeleri çamaşır yıkamak için sahile gitmişlerdir. Onların oyunlarının sesiyle uyanan Odysseus, ormandan çırılçıplak çıkarak hizmetçileri korkutur ve Nausikaa'dan yardım ister. Nausikaa, Odysseus'a giymesi için yıkadıkları çamaşırlardan verir ve onu kasabanın kenarına götürür. Nausikaa, Odysseus onunla birlikte görülürse söylentilere sebep olacaklarını fark eder; bu yüzden Nausikaa ve hizmetçileri Odysseus'un ardından şehre gideceklerdir, ayrıca Odysseus'a doğruca Alkinoos'un evine gidip, annesi Arete'yi bulmasını tavsiye eder. Arete, Alkinoos'tan bile daha bilge olarak bilinir ve kocası Alkinoos onun kararlarına güvenir. Odysseus bu tavsiyeye uyar, Arete'ye gider ve onun onayını alarak Alkinoos'un misafiri olarak saraya kabul edilir.[2]

Odysseus ve Nausikaa, Johann Heinrich Wilhelm Tischbein

Odysseus, kaldığı süre boyunca maceralarını Alkinoos'a ve sarayına anlatır. Bu anlatım, Odysseia'nın önemli bir bölümünü oluşturur. Alkinoos, Odysseus'u memleketi İthaka'ya götürecek gemileri cömertçe ona sağlar.

Nausikaa genç ve çok güzeldir; Odysseus bir tanrıçaya, özellikle de Artemis'e benzediğini söyler. Nausikaa'nın birkaç erkek kardeşi olduğu bilinmektedir. Aristoteles ve Giritli Dictys'e göre, daha sonra Odysseus'un oğlu Telemakhos ile evlenir ve Poliporthes isimli bir oğlu olur.

Homeros, edebi karşılıksız aşkı anlatmıştır (muhtemelen edebiyattaki karşılıksız aşkın ilk örneklerinden biridir). Nausikaa, Odysseus için potansiyel bir aşk ilişkisi olarak anlatılır: Nausikaa arkadaşına kocasının onun gibi olmasını istediğini söyler ve babası Alkinoos, Odysseus'a kızıyla evlenmesine izin vereceğini söyler. Ancak ikisinin romantik bir ilişkisi yoktur. Nausikaa aynı zamanda Odysseus için bir anne figürüdür; onun eve dönmesini sağlar ve "Beni asla unutma, çünkü sana hayat verdim" der. Odysseus, evine olan uzun yolculuğunda tanıştığı tüm kadınlar arasından Penelope'ye yalnızca Nausikaa ile olan karşılaşmasını anlatmaz. Bazıları bunun genç kadın için daha derin bir duygu düzeyine işaret ettiğini öne sürmektedir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Origins of English Words: A Discursive Dictionary of Indo-European Roots. Baltimore, Maryland: The Johns Hopkins University Press. 2011. s. 160. 
  2. ^ Mythology: Timeless Tales of Gods and Heroes. New York: Grand Central Publishing Hachette Book Group USA. 1999 [1942]. 
  3. ^ Powell, Barry B. Classical Myth. Second ed. With new translations of ancient texts by Herbert M. Howe. Upper Saddle River, New Jersey: Prentice-Hall, Inc., 1998, p. 581.
  • Bu materyalin bazı bölümleri, John Lemprière tarafından hazırlanan Klasik Sözlük'ün kamuya açık 1848 baskısından alıntılar olarak ortaya çıkmıştır.