National Football League Draft

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2016 yılında Chicago'da yapılan Draft programından bir enstantane

National Football League Draft veya NFL Draft ya da resmî adıyla Oyuncu Seçme Toplantısı her yıl NFL bünyesindeki Amerikan futbolu takımlarının yeni oyuncuları bünyesine kattığı organizasyonun adıdır. Her takım bir önceki yıldaki sıralamasına ters olacak şekilde seçme toplantısında yer kazanmakta ve mevcut seçme hakkını ya bir oyuncu veya birden çok oyuncu için ya da diğer seçme sıralamaları için değişiklik yapmak adına kullanmaktadır. İlk draft 1936 yılında yapılmış, bundan sonraki her yıl düzenli şekilde gerçekleştirilmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1930'lu yıllarda o zamana kadar yeni NFL oyuncuları üniversitelerden mezun olan başarılı sporcular arasından gelmekteydi. 1934 yılında Minnesota Üniversitesi'nde çok başarılı şekilde sezonu tamamlayan ve mezun olan Stan Kostka ortada yazılı bir kural olmadığı için kendisi için verilen en yüksek teklifi değerlendirmeye çalıştı. Uzun bir sürece yayılan bu dönemin ardından 25 Ağustos 1935 günü Brooklyn Dodgers ile anlaştı. Ancak NFL yetkilileri takımlar arasında kıyasıya yaşanan bu kuralsız ihale ortamının ortadan kalkması için Draft sistemini 1936 yılından itibren uygulamaya koydular. Ayrıca normal sezonun ardından play-off döneminde play-off'a kalmayan takımların oyuncularının oynatılmasını engelleyen kural da sistematiğe eklenmiştir. Ayrıca Philadelphia Eagles takımı patronu Bert Bell iyi oyuncuların o dönem popüler ve güçlü takımlara gitmek istemesinden şikayet ederek oyunculara aynı para teklif edilmesine rağmen o sezon başarısız takımların güçsüz olmaya devam etmek durumunda kaldığını belirterek bu durumu önleyici tedbirlerin alınmasını ister. Bu talebe istinaden Draft kapsamında ilk sırayı o sezon en başarısız takımın alması ve sıralamanın buna göre ilerlemesi kabul edilir. Ayrıca ilgili oyuncu ve takımın kontrat imzalamasını özendiren maddeler sistematiğe eklenir. Bu şekilde düzenlenen ilk Draft 8 Şubat 1936 tarihinde gerçekleştirilmiş ve ilk olarak Jay Berwanger seçilmiştir.

İşleyiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Lise mezuniyetinin üzerinden en az üç yıl geçmiş olan oyuncular NFL Draftına katılmaya hak kazanmaktadır. Kurallar oyuncuların üniversiteye devam etmiş olmasını zorunlu tutmamaktadır ancak genellikle oyuncuların neredeyse tamamı bir şekilde üniversitede Amerikan futbolu oynamış olmaktadır. Oranları çok düşük olsa da Kanada, Almanya futbol liglerinden oyuncular da seçmelere katılabilmektedir.

Draft faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Draft seçmelerinde takımların sıralanması da bir önceki sezondaki başarı durumuna göre sondan başa doğru olur.

Sıralama Draft seçim sırası
Play-offlara katılamayan takımlar 1–18
Wild Card aşamasında elenenler 19–24
Grup aşamasında elenenler 25–28
Konferans şampiyonluk maçını kaybedenler 29–30
Super Bowl kaybedeni 31
Super Bowl şampiyonu 32

Draft öncesinde NFL Scouting Combine adı verilen ve altı gün boyunca süren faaliyet gerçekleştirilir. Genellikle Şubat sonu, Mart başında yapılan bu faaliyette Draft gündeminde olan sporcular kabiliyetlerini NFL antrenörleri, takım sahipleri ve scout ekipleri önünde sergiler. Her pozisyon için belirlenmiş standart ölçümler çervesinde sporcuların kabiliyetleri değerlendirilir.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Colin in Black & White adlı dramada kendi spor hayatını ele alan Colin Kaepernick NFL Scouting Combine faaliyetlerini kölelik dönemindeki açık artırma satışlarına benzetmiş ve eleştirmiştir.[1] Ayrıca çok sayıda başarılı sporcu zaten üniversite dönemlerindeki tüm maçlarının istatistiksel verilerinin NFL idaresinin erişimine açık olduğu gerekçesiyle bu türlü bir denemeye girmemeyi de tercih etmiştir, bunlardan en bilineni Baltimore Ravens forması giyen başarılı oyun kurucu Lamar Jackson'dır.[2] Ayrıca sporcuların fiziksel deneme günü nadiren de olsa başarısız olmaları, kendileri hakkında yanlış olumsuz bir değerlendirmenin yapılması sonucunu vermektedir. 2003 yılı fiziksel denemelerinde yer alan Terrell Suggs, Arizona State Üniversitesinin yıldız oyuncusuyken 40 yarda koşusunda görece yavaş bir derece olarak değerlendirilen 4.83 saniye koşması üzerine Draft sıralamasında aşağı sıralara çekilmiştir. Buna rağmen NFL kariyerine Baltimore Ravens formasıyla başlayan sporcu, Ravens formasıyla Super Bowl XLVII (2012) ve Kansas City Chiefs formasıyla Super Bowl LIV (2019) şampiyonluklarını kazanmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Seçmelerde son sıradan seçilen oyuncu için bakınız Mr. Irrelevant

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Filmin imdb sitesindeki tanıtımından 12 Kasım 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 19 Kasım 2021 tarihinde erişilmiştir
  2. ^ 2 Mart 2018 tarihli USA Today haberi 28 Aralık 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 19 Kasım 2021 tarihinde erişilmiştir