Nasir Purpirar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ناصر پورپیرار

Nasir Purpirar (ناصر پورپیرار) İranlı bir yazardır. Purpirar bugünkü İranlıların eski Perslerle ilgisinin olmadığını iddia ediyor. İran milliyetçilerinin Darius ve Kuruş'u İran şahı gibi gösterdiklerini, ama onların aslında Slav olduğunu açıklıyor. Söz konusu kişilerin İran’la herhangi bir ilgisi olmadığını belirten Purpirar, onların Yahudilerin maddi olanaklarından ve idarecilik yeteneklerinden istifade ederek, ilk önce Mezopotamya’ya girdiklerini kaydediyor. Purpirar Araplardan para aldığını, İran'ın büyük ve iftiharlı temeddunun inkâr ediyor. Çünkü İran Arapların hoşuna gitmiyor. Purpirar gençliğinde İran'ın komünist partisindeydi, ve orada para ogurluguna göre ihraç oldu.

“12 Asır Sükut” eserinde çeşitli belgelerden yararlanan Purpirar, Tevrat’ta İran’ın tarihi ve medeniyeti ile ilgili birçok ipucu bulunduğunu kaydediyor. Purpirar’a göre, bugün İran diye adlandırılan ülkenin tarihini ve medeniyetini Farsların iddia ettiği gibi Persler yaratmadı. Purpirar, Fars milliyetçilerinin, uydurma bir tarih yazarak, üstünlük iddialarını kuvvetlendirmeye çalıştığını savunuyor. [1]

Purpirar’ın dört ciltlik ’12 Asır sessizlik’ adlı tarihi eseri, İran İslam Cumhuriyeti'nde infial uyandırmış, adeta yer yerinden oynamıştır. Gözaltına alınan ve sorgulanan Purpirar’a ağır işkence adilmiş ve hain ilan edilmiştir. [2] Günümüzde İran'da bu yazarın kitaplarının basılması ve satışı yasaklandıktan sonra kitaplar Singapur ve başka ülkelerde de basılıp ve İran'da yayınlanıyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]