Nasaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Nasaş Alüminyum Sanayii ve Ticaret A.Ş., 1969'dan 1998'e kadar faaliyet göstermiş sanayi kuruluşu.

1969'da Gebze'de (Dilovası) faaliyete geçmiştir. Nasaş'ın üretim birimleri döküm hatları, soğuk haddeler, levha değerlendirme merkezinden oluşuyordu. İmal ettiği ve sattığı ürünler alüminyum levha, şerit, trapez ve sinüs çatı kaplama levhaları, ofset baskı plakası, çıplak folyo, kağıt ve polietilen ile lamine edilmiş baskılı ve baskısız fleksibl ambalaj malzemesiydi.

Nasaş'ın ürettiği levha ve folyo mamullerinin kullanım alanları şöylece sayılabilir; levha kullanım alanları; İnşaat sektörü: çatı ve cephe kaplama, asma tavan, izolasyon sandviç panel; tarım sektörü: sulama borusu; ulaşım sektörü: karavan, kamyon kasası, trafik işaretleri; elektrik-elektronik sektörü: transformatör sayaç kapağı, ampul vb.; imalat sektörü: şişe kapağı, baskı plakası; folyo kullanım alanları: kozmetik ambalajları, meşrubat ve içki ambalajları, süt ve süt ürünleri, gıda ambalajları, çikolata ve şekerleme ambalajları, ilaç ambalajları, endüstriyel uygulamalar (kablo) ve sigara ambalajları.

1991'de levha üretimi 3.062 ton, değerlendirilmiş folyo üretimi 3.846 ton, çıplak folyo üretimi 4.007 ton olmak üzere toplam 10.915 tondu.

1980'li yıllarda darboğaza düşen Nasaş'ın, 150 milyar TL'ye yakın kredi borcu karşılığında %57 hissesi önce Türkiye İş Bankası'na ardından 1989'da Hint Eural Alüminyum'a satıldı. Ancak bu şirketin de darboğaza düşmesi sonucu, İmar, Garanti, İş ve Emlak Bankası'na olan kredi borçlarını ödeyemez hale geldi. 1991'de Letral Pazarlama A.Ş.'ye kiralandı. Ancak alacaklı bankalar "hileli iflas" olduğunu öne sürdü.[1]

7 Temmuz 1993'te, alacaklı bankaların açtığı davanın sonucunda Nasaş için iflas kararı verildi. Şirketin adını taşıyan Nasaş Gençlik ve Spor Kulübü 1993 yılında Ülkerspor tarafından devralındı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Trilyonluk Nasaş kelepir fiyatına!, Milliyet, 4 Aralık 1994.