Narnia Günlükleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 10.42, 26 Mart 2016 tarihli sürüm (→‎Dış bağlantılar: düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Narnia Günlükleri
Yazar C. S. Lewis
Kapak sanatçısı
Cliff Nielsen
Ülke Birleşik Krallık
Dil İngilizce
Tür Fantastik Kurgu
Yayımcı The Bodley Head

Narnia Günlükleri C. S. Lewis tarafından çocuklar için yazılmış yedi kitaplık bir fantastik roman serisidir. Narnia Günlükleri klasik çocuk kitapları olarak dikkate alınır ve yazarının en bilinen çalışmasıdır, dünya çapında 41 dile çevrilmiş ve 100 milyondan fazla satmıştır. C. S. Lewis tarafından 1949 ve 1954 yılları arasında yazılmış olup, resimleri Pauline Baynes tarafından yapılmıştır. Narnia Günlükleri birçok kez radyo, televizyon, tiyatro ve sinema gibi sektörlerde eser olarak kullanılmıştır. Buna ilaveten seride birçok Hıristiyanlık ögesi bulunmaktadır. Karakterlerde ve fikirlerde Yunan Mitolojisi ve Roma Mitolojisi'nden ve bir o kadar da klasik İngiliz ve İrlanda peri masallarından esinlenilmiştir.

Narnia Günlükleri kurgusal bir yer olan Narnia'da, yani hayvanların konuşabildiği, sihrin bulunduğu ve iyi ve kötü birbirleriyle savaştığı bir dünyadaki ufak çocukların maceralarını anlatıyor. Her kitapta bizim dünyamızdan bir şekilde Narnia'ya teleport olan kahraman çocuklar bulunmakta.

Okuma Sırası

Serinin hayranlarına göre kitapların sıralanışı hakkında daha doğru bir görüşleri var. Kitaplar yayımlandığında, numaralandırılmadılar. İlk Amerikalı yayınlayıcı, Macmillan, kitapları basılış sırasına göre numaralandırdı. HarperCollins 1994'te seriyi aldığında, kitaplar tıpkı Lewis'in üvey oğlu Douglas Gresham'ın da düşündüğü gibi içeriğine göre tekrar numaralandırıldı. Çünkü bazılarına göre basılış sırası C. S. Lewis'in kitapları yazış sırasına göre ayarlanmıştı.Ama sizin için şaşırtıcı ve güzel olması için içerik değil basılış sırasına göre okuyunuz

Basılış Sırası İçerik Sırası C.S.Lewis'in önerdiği
Aslan, Cadı ve Dolap     Büyücünün Yeğeni Büyücünün Yegeni
Prens Caspian Aslan, Cadı ve Dolap    Prens Caspian
Şafak Yıldızının Yolculuğu At ve Çocuk Aslan,Cadı ve Dolap
Gümüş Sandalye Prens Caspian At ve Çocuk
At ve Çocuk Şafak Yıldızının Yolculuğu Şafak Yıldızının Yolculuğu
Büyücünün Yeğeni Gümüş Sandalye Gümüş Sandalye
Son Savaş Son Savaş Son Savaş

Dış bağlantılar