İçeriğe atla

Nanyue

Vikipedi, özgür ansiklopedi
En geniş sınırlarıyla Nanyue Krallığı

Nanyue (Çince: 南越; pinyin: Nányuè; "Güney Yue"), Nam Viet olarak da bilinir (Vietnamca: Nam Việt;[1] Zhuangca: Namzyied), kuzey Vietnam'ın ve Çin'de günümüz Guangdong, Guangşi ve Yünnan eyaletlerinin bazı toprakları üzerinde egemenliğini sürdürmüş antik bir krallıktır. MÖ 204 yılında Nanyue, Çin Hanedanı'nın çöküşü sonrasında, o dönemde Nanhai Komutanı görevinde çalışan Zhao Tuo (趙佗, Zhào Tuó) tarafından kuruldu. İlk başta Nanhai, Guilin ve Xiang jun (, jùn)lerinden oluştu.

MÖ 196 yılında Zhao Tuo, Nanyue'yi Han İmparatoru Gaozu'nun yetkisine teslim ettirdi, Nanyue de bölylece Han hükümdarları arasında "yabancı köle", yani bir vasal devlet olarak anıldı. MÖ 183 yılı civarında, Nanyue ile Han Hanedanı arasındaki ilişkiler bozuldu, Zhao Tuo da kendisini bir imparator olarak atarak, Nanyue'nin egemen bir krallık olduğu imasında bulundu. MÖ 179 yılında, Han-Nanyue ilişkileri iyileşti, Zhao Tuo da tekrar Nanyue'yi, o zamanki Han imparatoru Wen (漢文帝)'e teslim ettirdi. Bu teslim ettirme yüzeyseldi, zira Nanyue Han'dan kendi özerkliğini muhafaza etti, Zhao Tuo da kendi ölümüne dek tüm Nanyue çapında "İmparator" olarak anıldı. MÖ 113 yılında Nanyue'nin dördüncü nesil hükümdarı Zhao Xing (趙興), Nanyue'nin resmen Han İmparatorluğu'nun bir toprağı olarak dahil edilmesi için çabaladı. Buna şiddetle itiraz eden başbakan Lü Jia (吕嘉), Zhao Xing'i öldürdü; Lü, kendi ağabeyi Zhao Jiande (趙建德)'yı Nanyue'nin yeni imparatoru yaptı; bu olayın sonucu olarak Han Hanedanı ile bir çatışmaya patlak verildi. Ertesi yıl Han İmparatoru Wu (漢武帝), Nanyue ile savaşmak için 100.000 tane asker gönderdi. Yılın sonunda Han ordusu, Nanyue'yi imha etmiş ve bu bölgeyi kendi kontrolları altında almışlardı. Krallığın toplam 93 yıllık tarihi ve beş farklı nesilden kralları vardı.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Nanyue ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.

  1. ^ Keat Gin Ooi (2004). Southeast Asia: A Historical Encyclopedia. ABC-CLIO. s. 932. ISBN 1-57607-770-5. 17 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2020.