Nanomühendislik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18.44, 4 Aralık 2014 tarihli sürüm (Kategori:Mühendislik dalları eklendi (HotCat))

Nanomühendislik nanoboyutla ilgilenen bir mühendislik dalıdır. Adı metrenin milyarda birinin ölçüm birimi olan nanometre sözcüğünden türemektedir

Nanomühendislik genel olarak nanoteknolojinin eş anlamlısıdır, ancak alanın bilim kısmından ziyade araç geliştirme kısmını vurgulamaktadır.

Öğretim Programları

Dünyadaki ilk nanomühendislik bölümü Toronto Üniversitesinde Mühendislik Bilimi bölümü öğretiminin son yıllarında seçilebilen bir anadal olarak kurulmuştur. 2003 yılında, Lund Teknoloji Enstitüsü bir Nanomühendislik bölümü kurmuştur. 2005 yılında, Waterloo Üniversitesi Nanomühendislikte tam lisans eğitimi veren bir bölüm kurmuştur. Louisiana Teknik Üniversitesi Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk bölümü 2005 yılında kurmuştur. 2006 yılında Duisburg-Essen Üniversitesi Nanomühendislikte Lisans ve Yüksek Lisans öğretimini başlatmıştır. University of California, San Diego ise 2007 yılında kendi nanomühendislik birimini kurmuştur.

Yöntemleri

Kaynaklar

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar