İçeriğe atla

Namaz (Nizarî)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Nizârî Namazı; Nizârîler "Mukaddes-Dua" [1] adını verdikleri namaz ibâdetlerini "Cemaat’hane" adını verdikleri kendi mezheplerine has ibâdethanelerde icra ederler.

Namaz vakitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şafak vakti, güneşin hemen batışından sonra ve gece vakitlerinde günde toplam üç defa altışar rekat olarak icra edilen bir namaz şekli olan Nizari-Mukaddes Dua İbadeti, genellikle yüzleri Mekke istikametinde kıbleye dönük olarak inşa edilen "Cemaat’hane" adı verilen kutsal mekânlarda icra edilir.

Nişabur, Dizbad Bölgesi'ndeki bir Nizari Cemaat’hanesi.

Nizârî Mukaddes-Dua ibâdeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Nizârî Kutsî-Dua ibadeti iki ayrı pozisyondan oluşmaktadır. Bunlar, Nizârîler'in ku'uud adını verdikleri oturma şekli ve namazın her rekatının sonundaki secde durumlarıdır. Kutsî-Dua oturularak icra edildiğinden, diğer Sünnî ve Şiî fıkhî mezheplerindeki rükû hâli bunlarda bulunmamaktadır. Güney Asya'da sonradan Müslüman olan "Hocalar" kolunda ise Mukaddes Dua ayakta icra edilmektedir. Dua esnasında belirli yerlerde tesbih kullanılmaktadır. Mukaddes Dua'nın sonuna gelindiğinde ise şahıs yanında bulunan diğer komşusuna doğru dönerek "Şah co Didâr" (İmâm'ın Selam'ı üzerinize olsun!) diyerek selam verir. Diğer Müslüman gruplardan farklı olarak Nizârîler'in namaz esnasındaki imamları, Nizarilik mezhebindeki kadın-erkek eşitliğini vurgulamak amacıyla, erkek veya kadın olabilmektedir.

Kutsî-Dua'nın icra şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Nizârîler'in Mukaddes-Dua adını verdikleri namaz Fatiha Suresi ile başlar. Çeşitli rekatlarda Nisa Suresi, Maide Suresi, Fetih Suresi ve Enfal Suresi'nden seçilmiş ayetler ezberden Arapça olarak okunur. Namazın en son rekatında ise İhlas Suresi okunmak suretiyle Mukaddes Dua tamamlanmış olur. Sonunda her iki tarafa Şah co Didâr dendikten sonra, kişiler bir alçak gönüllülük ifadesi olarak kendi müridlerinin secde yaptığı yerin tozunu alarak üç defa kelime-i şehadet getirerek kendi yüzlerine sürerler. Dua'nın sununa doğru ise Nizârîler'in bütün imamlarının isimleri Ali'den başlamak suretiyle en son imâma gelene kadar sırasıyla zikredilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bombay High Court:Haji Bibi vs H.H. Sir Sultan Mahomed Shah 1 September, 1908". Russell, High Court of Bombay. 19 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2012.