İçeriğe atla

Naif Alibeyoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Naif Alibeyoğlu (d. 1954, Arpaçay, Kars) Türk siyasetçi ve iş insanı. 1999-2009 yılları arasında Kars Belediye Başkanı olarak görev yaptı.

Özgeçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

1954 yılında Kars ilinin Arpaçay ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Kars'ta tamamladı. Yüksek öğrenimini Ankara'da Gazi Eğitim Enstitüsü Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nde tamamladı.

1982 yılında askerliğini bitirdikten sonra Kars'a döndü. Beş yıl Töbank'ta, bir yıl Köy İşleri Başkanlığı Kooperatifler Genel Müdürlüğü'nün çeşitli kademelerinde görev yaptı.

1993 yılında Kars'ın ilk ve tek yerel televizyonu olan Serhat TV'yi kurdu. Tümay Dershaneleri'nin Kars şubesini açtı ve Kavram Dershaneleri'nin de Kars şubesini devraldı. Kars'ta yıllar sonra il merkezinin tek sineması olan Kars Şehir Sineması'nı açtı.

1999 yılında yerel seçimlerde Anavatan Partisi-ANAP'ın Kars Belediye Başkanı adayı olarak seçime girdi. Seçimlerde çoğunluğun oyunu alan Alibeyoğlu, partisinin 2002 genel seçimlerindeki büyük oy kaybından sonra Adalet ve Kalkınma Partisi'ne geçti. 2004 yerel seçimlerinde AK parti adayı olarak seçimleri tekrar kazandı. Daha sonra bazı anlaşmazlıklardan ötürü Cumhuriyet Halk Partisi'ne katıldı. 29 Mart 2009 seçimlerine CHP'den katıldıysa da kazanamadı.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. dönem Milletvekili Genel Seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi Kars 1. sıra milletvekili adayı olduysa da seçilemedi.

Sosyal aktiviteleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediye başkanlığının yanı sıra TEMA Vakfı gönüllüsü, Turizm ve Tanıtma Derneği üyesi, Karsspor fahri başkanı, Kars ve Kafkas Üniversitesi Kalkınma Vakfı kurucu üyesi ve Tarihi Kentler Birliği kurucu üyesidir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Tuncay Mutluer
Kars Belediye Başkanı
1999-2009
Sonra gelen:
Nevzat Bozkuş