Nagaika

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nagaika

Nagaika [1] (Rusça: нага́йка, telaffuz [nɐˈɡajkə]) kısa, kalın bir kırbaçtır. Kazaklar tarafından kullanılır. Nogai halkından ödünç alınan yuvarlak kesitli olması nedeniyle orijinal adı "nogaika" veya "Nogai'nin kamçısı" olarak bilinir.[2] Ayrıca "kırbaç" için Türkçe "kamçı" kelimesinden камча, kamcha olarak da adlandırılır. İkinci kelime Orta Asya kökenli kısa kırbaçlar için de kullanılır.

Nagaika örgü ile deri şeritlerden yapılmıştır. Kamçı ucunda bir metal parçası mevcuttur.

Bir nagaika'nın ana amacı bir atı çağırmaktır. Kurtlara karşı savunma için ise metal parçası kullanılır. Vladimir Dahl'ın "Yaşayan Büyük Rus dilinin Açıklayıcı Sözlüğü" ne göre, bu kırbaç nagayka volkoboy (волкобой, "kurt avcısı") olarak da adlandırılır.

Modern zamanlarda nagaika'nın askeri kullanımının açıklamaları mitolojiktir ve geçmişte asal ve baskın kullanımı temsil etmektedir.[3] Aynı zamanda nagaika'nın silahsız insanlara karşı kullanıldığı biliniyordu, örneğin bedensel cezalandırma veya isyanları bastırma [4] (örneğin Rus Devrimleri sırasında).[5] Çarlık Rusya'sının son dönemlerinde Nagayka'lı bir kazak çarlık baskısının sembolü haline gelmiştir.

2005 yılında Kazaklar diğer geleneksel silahlara ek olarak nagaikas ile yeniden düzenlenmiş ve silahlandırılmıştır. 2014 yılında Pussy Riot üyelerine protesto sırasında nagaika ve biber gazı kullanan Kazaklar müdahele etmiştir.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nagaika". Merriam-Webster Dictionary. 
  2. ^ This article incorporates text from a publication now in the public domain: "Нагайка"Brockhaus and Efron Encyclopedic Dictionary (Rusça). 1906.
  3. ^ "О современной нагайке и ее истории" "About the modern nagaika and its history"
  4. ^ Hingley, R. (1994). Joseph Stalin: Man and Legend. Smithmark. ISBN 9780831758691
  5. ^ The Living Age, July 26, 1902, "The Russian Awakening"
  6. ^ "Whip-wielding Russian Cossacks attack Pussy Riot members near Sochi Olympics". washingtonpost.com. The Washington Post. 19 Şubat 2014. 20 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2015. Members of the performance-art group Pussy Riot were attacked on a public plaza Wednesday by Cossacks brandishing whips and discharging pepper spray, a day after police picked them up and held them for nearly four hours without charges. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]