Naftali Herz Imber

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Naphtali Herz Imber

Naftali Herz Imber (İbraniceנפתלי הרץ אימבר; Yidiş: נפתלי הערץ אימבער; y.1856 – 8 Ekim 1909) İsrail devletinin millî marşı olan Hatikva'nın sözlerini yazan Yahudi siyonist bir şairdir.

Naftali, Avusturya İmparatorluğu'ndaki Galiçya bölgesinde bulunan Złoczów şehrinde (bugünün Ukraynasındaki Zolochiv şehrinde) dünyaya geldi. 10 yaşında şiir yazmaya başlayan Naftali, Bukovina bölgesinin imparatorluğa katılışının 100. yıldönümü ile ilgili şiiri sayesinde İmparator Franz Joseph tarafından ödüllendirildi. Gençliğinde Macaristan, Sırbistan ve Romanya'ya gezilerde bulundu.

1882'de, ünlü bir İngiliz yazar olan Laurence Oliphant'ın sekreteri olarak Filistin'e taşındı. Kudüs'te ilk eseri olan Sabah Yıldızı'nı (İbranice: ברקאי, Barkay) yayımladı. Kitabında, ilk versiyonunu Yaş, Romanya'da yazdığı Tikvateynu ("Umudumuz") isimli şiir de bulunuyordu. Bu şiir önce Siyonistlerin marşı olarak kullanılırken sonraları İsrail'in millî marşı Hatikva oldu.

1887'de Avrupa'ya geri dönen Naftali bir süre Londra'da yaşadı ve bir yandan da Hindistan'da seyahatlerde bulundu. 1892'de ABD'ye yerleşti. Kendisinden "Avare, ayyaş ve İbrani şair" olarak bahsedilen Naftali en favori tanrılarının Hebe ve Dionysos olduğunu söyledi. Ciddi olaylara alaycılıkla yaklaşırdı.[1] Ömer Hayyam'ın şiirlerini İbranice'ye tercüme etti. Hayatına alkol yüzünden 1909 yılında New York'ta veda eden Naftali'nin cesedi 1953'te Kudüs'e taşındı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Louis Lipsky (1927) Thirty Years of American Zionism Published by Ayer Publishing, 1977 ISBN 0-405-10263-1 s.11-12