Nafiz Kotan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Nafiz Kotan (d. 1887- ö. 1946 Erzurum) Türk havacılık tarihinin önemli isimlerindendir. İlkokuldan itibaren babası ile beraber ticaret hayatına atılmış ve İstanbul'da halı ticareti ile bu girişimlerini devam ettirmiştir.

Havacılığa katkıları I. Dünya Savaşı'nda başlamıştır. O dönem aldığı iki adet Breguet XIV B model uçağı orduya bağışlamış ve bu uçaklarda Akşehir Cephe Komutanlığı'na gönderilerek "Erzurumlu Nafiz" ve "174. Alay" olarak isimlendirilerek göreve başlamışlardır. Bunu takiben Nafiz Kotan kendi parasıyla yine dört uçak daha almıştır. Fiat R-2 model bu uçaklar aslında birer keşif uçağıydı ancak dönemin şartlarında Türk ordusunda aktif muhaberelerde hatta bombardımanlarda dahi kullanılmıştır. Bu uçaklarada "Nafiz-1", "Nafiz-2", "Nafiz-3", "Nafiz-4" isimleri verilmiştir.

Nafiz Kotan daha sonra mevcut parasını bulunan Osmanlı Bankası aracılığı ile Atatürk'ün emrine tahsis etmiştir. Takiben ticaretden inşaat sektörüne giren Kotan'ın ne yazık ki işleri burada yolunda gitmemiş ve maddi durumunun kötüleşmesi ile Erzurum'a dönmüştür. Erzurum'da Ticaret Odası Başkanlığı da yapan Kotan şeker hastalığına bağlı gelişen koma neticesinde ölmüştür.

Uçakların akıbeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Atatürk'ün önder olduğu görüşmeler sonrasında bu uçakların Anadolu'ya gönderilmesine karar verildi ve bu nakil içinde İnebolu rotası kullanılacaktı. Esasında keşif uçağı olan bu uçakların be mesafeyi alabilmesinden duyulan kaygılar nedeniyel Bolu'ya bir ikmal pisti yapılmasına karar verildi. Üsteğmen Sıtkı Tanınan ve Makinist Ferit Bey bu iş için görevlendirildi. Pistin tamamlanmasını takiben ilk uçak İtalyan bir pilot yönetiminde yola çıktı ancak iniş sırasında bu uçak arızalandı ve burada kaldı. İkinci uçak ise benzer talihsizliği yaşadı ve iniş takımı ve pervanesi iniş sırasında hasar gördü. Bolu'da karşılaşılan bu olumsuzluklardan sonra diğer iki uçağın bir başka yere gönderilmesi düşünüldü.

Diğer iki uçak için seçilen yer Polatlı idi. Karayolu ile gönderilen uçakları Makinist Ferit onarımdan geçirdi ve 1921 yılında her iki uçakda ordu bünyesinde görev yapmaya başladı. Birinci Tayyare Bölüğü'nde görev yapan uçaklar Sakarya Meydan Muharebesi'nde aktif olarak yer almışlardır. Bu uçakların biri Sakarya Meydan Muharebesinde düşmüş diğeri de İstiklal Savaşının ileri dönemlerine dek görev yapmış ancak savaş bitmeden o da kaybedilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]