Nafile namazlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Nafile Namazlar sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Basmala.svg

İslâm

Kuffi Quran.jpg

Temel İbâdetler

Nafile namazlar, herhangi bir yükümlülüğü olmadan, içten gelerek kılınan namazlardır. Beş vakit namaza bağlı olan sünnetler, ramazan geceleri kılınan teravih namazları, kuşluk namazları, gece namazları başlıca nafile namazlardır.

İslam dinine göre bu namazlarda büyük sevap ve haseneler bulunmaktadır. Önemli sayılan diğer nafile namazları şunlardır.

Evvâbin namazı[değiştir | kaynağı değiştir]

Evvâbin Namazı, akşam namazını müteâkiben kılınan altı rek'atlık bir nafile namazdır. İnanışa göre bu namazda yüz hasene yani ilâhi ihsan vardır. Allah bunun yetmiş beşini âhirette kalanını bu dünyada verir. Bu namazı kılanlar mahşer sıkıntısı çekmezler.

Duhâ namazı[değiştir | kaynağı değiştir]

Duhâ namazı, kuşluk zamanında Güneş doğduktan 45 dakika sonra ve öğleye kala kılınan altı rekatlık bir nafile namazdır. İnanışa göre bu namazda da yüz hasene vardır. Allah bu 100 hasenenin 25 ini ahirette, 75 ini ise dünyada verir.

Teheccüd namazı[değiştir | kaynağı değiştir]

Teheccüd Namazı, altı rek'atlık bir nafile namazdır. Bu namaz teheccüd vaktinde kılınır. Teheccüd vakti, gece yarısından imsak vaktine kadar devam eder. İnanışa göre bu namazın sevabı sınırsızdır. İslam dininin peygamberi Muhammed bu namazı hep kılmıştır.

Tesbih namazı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tesbih Namazı, dört rek'atlık bir nafile namazdır. Özellikle Kadir Gecesi'nde kılınmaktadır. Namaz dört rek'at olmasına rağmen uzun süre kılınır.

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Muhtasar İlmihal, Fazilet Neşriyat, İstanbul. Sayfa:94-96