Nadire Mater

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Nadire Mater (d. 1949, Söke), Türk gazeteci ve yazar.

Sosyal Hizmetler Akademisi'ni bitirdikten sonra devlet memurluğu yaptı. 1981'den beri gazetecilik yapıyor. İzmir'de yayınlanan bölgesel Yeni Asır gazetesi, Nokta, Tempo ve Sokak haber dergilerinde çalıştı. 1991'den 2000'e dek Interpress Service'in (IPS) temsilciliğini ve muhabirliğini yaptı. Bağımsız İletişim Ağı bianet.org kurucusu ve danışmanı. Tayfun Mater'le evli.

Mehmedin Kitabı isimli kitabı nedeniyle açılan davada yargılandı ve beraat etti.

2000 Sertel Demokrasi Ödülü'ne layık görülmüştür. Mehmedin Kitabı adlı eseri; İngilizce, Almanca, İtalyanca, Fince ve Yunanca'ya çevrildi.

"Sokak Güzeldir / 68'de ne oldu" kitabı Metis yayınlarınca 2009'da yayımlandı. Her yıl 4 Aralık'ta verilen Mülkiye Büyük Ödülü 2012 yılında; insan hakları ve demokrasi savunucusu olduğu, halk odaklı haberciliğin ve Türkiye alternatif medyasının gelişimine büyük katkı sunduğu, 30 yılı aşkın gazetecilik hayatında onurlu bir gazetecilik anlayışı ve pratiği ortaya koyduğu gerekçesiyle Nadire Mater'e verildi. Mater, bu ödülü alan ilk kadın oldu.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü 8 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Türkiye Yayıncılar Birliği. En son 7 Haziran 2013 tarihinde erişildi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]