Nadejda Mandelştam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nadejda Mandelştam
Наде́жда Я́ковлевна Мандельшта́м.jpg
Nadejda Mandelştam
Doğum 31 Ekim 1899
Saratov
Ölüm 29 Aralık 1980 (81 yaşında)
Moskova

Nadejda Yakovlevna Mandelştam (RusçaНаде́жда Я́ковлевна Мандельшта́м; 31 Ekim 1899 - 29 Aralık 1980) Rus yazar ve şair. Osip Mandelştam'ın eşi.

Orta sınıf Yahudi bir ailenin kızı olarak Saratov'da doğdu. Geçlik yılları Kiev'de geçti. Gymnasium'dan sonra sanat üzerine çalışmaya başladı. 1921 yılında Osip Mandelştam'la evlendi; Ukrayna, Petrograd, Moskova ve Gürcistan'da yaşadı. 1934 yılında eşinin Stalin Epigramı yüzünden Çerdın, Perm bölgesi ve sonra Voronej'e sürgüne gönderildi.

1938'de Vladivostok'un "Vtoraya Reçka" yakınındaki bir geçiş kampında Osip Mandelştam'ın ikinci kez tutuklaması ve ölümünün adından Nadejda Mandelştam, yaşamını neredeyse göçebe gibi sürdürdü. Beklenen tutuklamasını atlatmak için ev ve geçici işlerinin yerlerini sık sık değiştirdi. En küçük fırsatında Kalinin'den kaçtığının ertesi günü NKVD onu yakalamak için gelmişti.

Yaşamının misyonunu kocasının şiirsel kalıtını korumak ve yayımlamak olarak belirledi. Daha çok ezberlediklerini derledi çünkü kâğıtlara güvenmiyordu. Stalin'in ölümünden sonra, 1956'da denemelerini tamamladı ve 1958'de Moskova'ya dönmesine izin verildi. Otobiyografisi, Hope against Hope ve Hope Abandoned ilk önce batıda yayımladı. Bu eserlerinde yaşamının epik bir analiziyle birlikte 1920'li yıllarda ve sonrasında Sovyetler Birliği'nin ahlaki ve kültürel çöküşüne eleştiriler vardır. Otobiyografisinin başlıkları kelime oyunlarından oluşur; Rusça'da Nadejda'nın anlamı "Umut" demektir.

1979 yılında arşivini Princeton Ünversitesine verdi. Nadejda Mandelştam 1980 yılında, 81 yaşında, Moskova'da öldü.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Hope against Hope
  • Hope Abandoned