N 11

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
N-11 ülkeleri

N-11 (İngilizce: Next Eleven, Türkçe karışlığı: Gelecek On Bir), Bangladeş, Endonezya, Filipinler, Güney Kore, İran, Meksika, Mısır, Nijerya, Pakistan, Türkiye ve Vietnam'dan oluşan, yatırım bankası Goldman Sachs tarafından BRIC'le birlikte dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alma potansiyeli taşıdığı bildirilen on bir ülkedir. Banka bu ülkeleri, yatırım ve gelecekteki büyümeleri yönünden umut verici görünümleri sebebiyle 12 Aralık 2005 tarihinde seçmiştir.

Goldman Sachs, makro ekonomik istikrar, siyasi olgunluk, pazara açıklık ve yatırım politikaları ile eğitim kalitesi gibi göstergeleri kriter olarak kullanmıştır. N-11 raporu, bankanın 2003'te yayınladığı öne çıkan dört BRİC ekonomileri (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) raporunu takip etmiştir.

Seçilen on bir ülkenin sekizi asyadadır. Listedeki tek gelişmiş ülke, on bir ülke arasındaki kişi başına en yüksek gelir ve en büyük ekonomi ile Güney Kore'dir. Diğer tüm ülkeler, gelişmekte olan veya yeni sanayileşen ülkeler sınıfındadır.

Next Eleven countries[değiştir | kaynağı değiştir]