NXT TakeOver: Philadelphia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
NXT TakeOver: Philadelphia
Şarkı Asking Alexandria - "When the Lights Come on" ve "Into the Fire"[1]
Bilgi
Federasyon WWE
Brand(lar) NXT
Tarih 27 Ocak 2018
Yer Wells Fargo Center
Şehir Philadelphia, Pensilvanya
WWE Network etkinliği kronolojisi

Clash of Champions (2017) NXT TakeOver: Philadelphia Royal Rumble (2018)
NXT TakeOver kronolojisi

NXT TakeOver: WarGames NXT TakeOver: Philadelphia NXT TakeOver: New Orleans

NXT TakeOver: Philadelphia, WWE tarafından 27 Ocak 2018 tarihinde Philadelphia, Pensilvanya'daki Wells Fargo Center'da yapılan profesyonel güreş etkinliği. WWE'nin NXT brand'ine özel olarak yapılan etkinlik WWE Network'ten canlı yayınlanmıştır.[2]

Etkinlik beş maçtan oluşmuştur. Ana etkinlikte Andrade "Cien" Almas, Johnny Gargano'yu yenerek NXT Şampiyonluğu kemerini korumuştur. Ember Moon, NXT Kadınlar Şampiyonluğu kemerini Shayna Baszler'a karşı korumuş ve Aleister Black, Adam Cole'u Extreme Rules maçında yenmiştir. Ayrıca etkinlikte Tommaso Ciampa geri dönmüştür.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

NXT TakeOver serisi, WWE'nin gelişim aşaması olan NXT'ye özel olarak 29 Mayıs 2014 tarihinde NXT TakeOver ile başlatılan etkinlik serisidir.[3] İlerleyen aylarda "TakeOver" markası NXT'nin tüm canlı şovlarında kullanılan bir marka hâline geldi.[4][5][6] NXT TakeOver: Brooklyn, Full Sail University'nin dışında yapılan ilk TakeOver etkinliği oldu.[7] NXT TakeOver: Philadephia, NXT TakeOver markası altında on dokucuncu, 2018'in ilk etkinliğidir.

6 Aralık NXT programında NXT Genel Müdürü William Regal; NXT Şampiyonluğu kemerine bir numaralı adayı belirlemek için Kassius Ohno vs. Johnny Gargano (The Velveteen Dream'in yerine), Aleister Black vs. Adam Cole, Killian Dain vs. Trent Seven ve Roderick Strong vs. Lars Sullivan maçalrını duyurdu ve kazananların ölümcül dört yönlü maçta yer alacağını açıkladı.[8] Kazananlar sırayla Gargano,[8] Dain,[8] Black,[9] Sullivan oldu.[10] 27 Aralık'taki programda gerçekleşen ölümcül dört yönlü maçı The Undisputed Era, Black'in dikkatini dağıttıktan sonra Gargano kazandı. Böylelikle NXT TakeOver: Philadelphia'da Andrade "Cien" Almas ile kemer maçına çıkmaya hak kazandı.[11]

6 Aralık NXT programında Aleister Black, Adam Cole'u yenerek NXT kemerine bir numaralı aday olmak için ölümcül dört yönlü maça çıkmaya hak kazandı.[8] 27 Aralık NXT, programında The Undisputed Era, Black'in bu maçı kazanamamasına neden oldu.[11] 10 Ocak NXT programında Black, Roderick Strong ile takım olarak Bobby Fish ve Kyle O'Reilly'ye NXT Takım Şampiyonluğu kemeri için meydan okudu. Maç sırasında Cole geldi ve Black'i pusuya düşürdü. Geri çekilmeye başlayan Cole, Black'i kalabalığa çekti ve O'Reilly ile Fish'in kemeri korumasını sağladı. Ardından NXT Genel Müdürü William Regal geldi ve Cole ile Black'in NXT TakeOver: Philadelphia'da Extreme Rules maçına çıkacağını açıkladı.[12]

10 Ocak NXT programında Shayna Baszler, NXT'ye ring içi debut'unu Dakota Kai'ye karşı yaptı. Maçta Baszler, Kai'nin kolunu sakatladı ve hakem maçı sonlandırdı. Maçtan sonra Baszler, sağlık görevlileri tarafından taşınan Kai'nin koluna saldırmaya devam etti. Bunun üzerine NXT Kadınlar Şampiyonu Ember Moon, saldırıyı kesmek için kai'nin yardımına geldi.[12] 17 Ocak NXT programında Lacy Evans'a yenildikten sonra Aliyah, Baszler'ın saldırısına uğradı. Moon yine Baszler'ın saldırısını engelledi. Daha sonra Moon, Baszler'a zorbaca taktiklerini kesmesi için meydan okudu. Baszler, NXT TakeOver: Philadelphia'daki maçta NXT Kadınlar Şampiyonluğu kemeri ortada olmazsa bunu kabul etmeyeceğini söyledi. Moon maçın kemer maçı olmasını kabul etti ve NXT Genel Müdürü William Regal maçı resmîleştirdi.[13]

Etkinlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Gösteri maçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkinliğin açılış maçında The Undisputed Era (Bobby Fish ve Kyle O'Reilly), NXT Takım Şampiyonluğu kemerini The Authors of Pain'e (Akam ve Rezar) karşı savundu. Maçın sonunda Akam, Rezar ile çarpıştıktan sonra O'Reilly, Rezar'ı roll-up ile tuşladı ve kemerleri korudu.

Sonraki maçta The Velveteen Dream ile Kassius Ohno karşılaştı. En son Dream, Ohno'ya Purple Rainmaker yaptı ve onu tuşladı.

Daha sonra Ember Moon, NXT Kadınlar Şampiyonluğu kemerini Shayna Baszler'a karşı savundu. Maçın sonunda Baszler, Moon'a Cross Armbreaker yaparken Moon, onu tuşla karşıladı ve kemerini korudu. Maçtan sonra Baszler, Moon'a saldırdı.

Dördüncü maçta Aleister Black, Extreme Rules maçında Adam Cole ile karşılaştı. Cole, sandalyeye doğru Black'e Superkick yaptıktan sonra Black, ringin kenarında duran iki masanın üzerine düştü. Maçın ilerleyen zamanlarında Black, ringdeki iki sandalyenin üzerine doğru Cole'a Death Valley Driver yaptı. Daha sonra The Undisputed Era (Kyle O’Reilly ve Bobby Fish), maça karıştı ve Black'e Total Elimination hareketini yaptı. Sanity (Eric Young, Alexander Wolfe ve Killian Dain) göründü ve Fish ile O'Reilly'ye saldırdı. Dain; Fish, O'Reilly, Young ve Wolfe'ye doğru Suicide Dive hareketiyle atladı. Black, Cole'a yorumcu masası üzerine Double Foot Stomp yaptı. Maçın sonunda Black, Cole'a Black Mass yaptı ve onu tuşlayarak maçı kazandı.

Ana etkinlik[değiştir | kaynağı değiştir]

An etkinlikte köşesinde Zelina Vega'nın yer aldığı Andrade "Cien" Almas, NXT Şampiyonluğu kemerini Johnny Gargano'ya karşı savundu. Gargano, Almas'a ringin köşesine doğru Slingshot DDT hareketini yaptıktan sonra onu tuşlamak istese de Almas, son anda kurtuldu. Gargano, ardından Almas'a Superkick yaptı ve yine son anda onu tuşlayamadı. Almas, köşede oturan Gargano'ya Double Knee Smash yaptıktan sonra tuşa gitti ancak bu sefer Gargano son anda kurtuldu. Gargano, Almas'ı Gargano Escape ile pes ettirmeye çalıştı ancak Almas kurtuldu. Hakem arkasını döndüğü sırada Vega, Gargano'ya ringin köşesindeki çelik merdivenlere doğru Hurricanrana yaptı. Ardından Almas, Gargano'ya Hammerlock DDT yaptı ancak tuşa gitse de Gargano son anda kurtuldu. Vega, Gargano'ya yaklaşırken Candice LeRae (Gargano'nun ön sırada oturan eşi), Vega'ya saldırdı ve onu arenanın dışına kadar kovaladı. Maç devam ederken Gargano, Almas'a Slingshot DDT yaptı. Tuşa gitse de yine Almas kıl payı kurtuldu. Ardından Gargano, Almas'a Gargano Escape bağladı ancak Almas, bacağını alt iplere koydu. Almas, ringin dış kenarında köşede oturan Gargano'ya Double Knee Smash yaptı. Maçın sonunda Almas, Gargano'ya Elevated Hammerlock DDT yaptı ve onu tuşlayarak maçı kazandı. Maçın sonunda Gargano ve LeRae ringden ayrılırken, sakatlıktan dönen Tommaso Ciampa Gargano'ya koltuk değneği ile saldırdı.

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

No. Sonuçlar Tür Süre[14]
1 The Undisputed Era (Bobby Fish ve Kyle O'Reilly) (ş), The Authors of Pain'i (Akam ve Rezar) (Paul Ellering ile) yendi. NXT Takım Şampiyonluğu için takım maçı[15] 14:50
2 Velveteen Dream, Kassius Ohno'yu yendi. Teke tek maç[16] 10:45
3 Ember Moon (ş), Shayna Baszler'ı yendi. NXT Kadınlar Şampiyonluğu için teke tek maç[17] 10:06
4 Aleister Black, Adam Cole'u yendi. Extreme Rules maçı[18] 22:02
5 Andrade "Cien" Almas (ş) (Zelina Vega ile), Johnny Gargano'yu yendi. Singles match for the NXT Championship[19] 32:22
 • (ş) - maç öncesi hangisinin şampiyon olarak mücadele ettiğini göstermektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "New #NXTLOUD artist announced for NXT TakeOver: Philadelphia". WWE. 11 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2018. 
 2. ^ "NXT TakeOver: Philadelphia comes to Wells Fargo Center on Saturday, Jan. 27". WWE. 18 Kasım 2017. 4 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2017. 
 3. ^ Howell, Nolan. "Neville tops Kidd at NXT Takeover". canoe.ca. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2015. 
 4. ^ Howell, Nolan. "Neville shocks, defies odds at NXT Takeover: Fatal 4 Way". Canoe.ca. SLAM! Wrestling. 11 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2014. 
 5. ^ James, Caldwell. "Caldwell's WWE NXT Takeover results 12/11: Complete virtual-time coverage of Neville vs. Zayn for the NXT Title, Itami & Balor, Charlotte, Kevin Steen/Owens's debut, Corey Graves retires". Pro Wrestling Torch. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2014. 
 6. ^ Caldwell, James. "NXT News: Big title changes on "Takeover" special, tournament finals, pre-show dark match, more". Pro Wrestling Torch. 6 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2015. 
 7. ^ James, Justin. "JAMES'S WWE "NXT TAKEOVER: BROOKLYN" REPORT 8/22: Balor vs. Owens ladder match for NXT Title, epic Women's match, Tag Titles, Samoa Joe, Liger, dignitaries in the crowd; Overall Reax". Pro Wrestling Torch. 24 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2015. 
 8. ^ a b c d Keller, Wade. "KELLER'S NXT TV REPORT 12/6: Gargano vs. Ohno for and Seven vs. Dane for a slot in Fatal Four-way No. 1 contendership match, Riot vs. Deville, Almas & Vega celebrate title win". Pro Wrestling Torch. 21 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2017. 
 9. ^ James, Justin. "12/13 NXT TV Report: Aleister Black vs. Adam Cole, Andrade vs. Aichner, Ember vs. Royce, AOP vs. Lordan & Burch". Pro Wrestling Torch. 21 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2017. 
 10. ^ James, Justin. "12/20 NXT TV Report: Dunne vs. Bate makes this the must-see show of the year, plus Sanity vs. Fish & O'Reilly, Strong vs. Lars". Pro Wrestling Torch. 22 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2017. 
 11. ^ a b James, Justin. "12/27 NXT TV Report: Ember Moon vs. Sonya Deville, Lars vs. Dane vs. Aleister vs. Gargano for no. 1 contendership". Pro Wrestling Torch. 21 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2018. 
 12. ^ a b James, Justin (10 Ocak 2018). "1/10 NXT TV REPORT: Undisputed Era defend NXT Tag Titles against Strong & Aleister, Dakota Kai vs. Shayna Baszler". Pro Wrestling Torch. 3 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2018. 
 13. ^ "NXT results, Jan. 17, 2018: The Authors of Pain's Last Chapter closes the book on The Street Profits". WWE. Erişim tarihi: 26 Ocak 2018. 
 14. ^ Moore, John. "1/27 Moore's NXT Takeover: Philadelphia live review – Andrade Almas vs. Johnny Gargano for the NXT Title, Ember Moon vs. Shayna Baszler for the NXT Women's Championship, Aleister Black vs. Adam Cole in an Extreme Rules match". Pro Wrestling Dot Net. 28 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2018. 
 15. ^ Taylor, Scott. "NXT Tag Team Champions Undisputed ERA def. The Authors of Pain". WWE. 28 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2018. 
 16. ^ Taylor, Scott. "Velveteen Dream def. Kassius Ohno". WWE. 28 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2018. 
 17. ^ Taylor, Scott. "NXT Women's Champion Ember Moon def. Shayna Baszler". WWE. 28 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2018. 
 18. ^ Taylor, Scott. "Aleister Black def. Adam Cole in an Extreme Rules Match". WWE. 28 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2018. 
 19. ^ Taylor, Scott. "NXT Champion Andrade "Cien" Almas def. Johnny Gargano". WWE. 3 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]