NATO fonetik alfabesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
FAA telsiz telefon alfabesi ve Mors alfabesi şeması

Pilot Alfabesi Resmen "Uluslararası Telsiz Telefon Yazım Alfabesi" olarak adlandırılan ve yaygın olarak ICAO fonetik alfabesi olarak da bilinen NATO fonetik alfabesi, kullanımı en yaygın telsiz telefon yazım alfabesidir. Her ne kadar "fonetik alfabe" olarak adlandırılsa da, yazım alfabeleri Uluslararası Fonetik Alfabe gibi fonetik transkripsiyon sistemleriyle ilişkili değildir.

NATO fonetik alfabesindeki 26 kodlu kelime İngilizce alfabenin 26 harfine atanmıştır. Bunlar alfabetik sırayla şöyledir: Alfa [ˈalfa], Bravo [ˈbravo], Charlie [ˈtʃali], Delta [ˈdɛlta], Echo [ˈɛko], Foxtrot [ˈfɔks.trɔt], Golf [ˈɡɔlf], Hotel [hoˈtɛl], India [ˈɪndia], Juliett [ˈdʒuliˈɛt], Kilo [ˈkilo], Lima [ˈlima], Mike [ˈmai̯k], November [noˈvɛmba], Oscar [ˈɔska], Papa [paˈpa], Quebec [keˈbɛk], Romeo [ˈromio], Sierra [siˈɛra], Tango [ˈtaŋɡo], Uniform [ˈjunifɔm, ˈunifɔm], Victor [ˈvɪkta], Whiskey [ˈwɪski], X-ray [ˈɛks.rei̯], Yankee [ˈjaŋki], Zulu [ˈzulu].[1]

1 [ˈwan], 2 [ˈtu], 3 [ˈtri], 4 [ˈfoa], 5 [ˈfai̯f], 6 [ˈsɪks], 7 [ˈsɛvən], 8 [ˈei̯t], 9 [ˈnai̯na], 0 [ˈziro], 00 [ˈhandrɛd], 000 [ˈtau̯ˈzand].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ DIN 5009:2022-06, Anhang B: Buchstabiertafel der ICAO („Radiotelephony Spelling Alphabet“)