NASA X-43

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir X-43 A

NASA X-43A, NASA'nın deneysel bir hipersonik uçak projesi. Projeye ait gösterim ve deneme aracı da aynı isimle anılmaktadır.

Doğrudan uzay seyahati[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğrudan uzaya uçmakta kullanılabilecek araçların yapılabilmesinin yolunu açan jet motoru tipinin ismi Scramjet. Bu isim Supersonic Combustion Ramjet kelimelerinin kısaltılmasından elde edilmiştir. Yakıt ve hava karışımının sesten daha yüksek hızlarda yapılabildiği bir ramjet tipi. Klasik ramjet motorlarında hava giriş hızının sesten düşük hızlara indirilmesi gerekmekte idi. Havanın hızlı girip çıkabilmesi bu motorların çok yüksek hızlar elde edebilmesini sağlıyor. Böyle bir motorla ulaşılabilecek tahmini üst hız sınırı 12-24 mach (yani ses hızının 12-24 katı) dolayındadır. Halen ABD Hava Kuvvetleri'nde bulunan SR-71 uçakları 3.2 Mach hıza çıkabilmekte idi.

Kasım 2004 tarihinde NASA'nın yeni X-43A isimli aracı resmen 9.6 Mach (saatte 7 bin mil) (11,000 km/h) hıza ulaşarak bu hız rekorunu üç kat arttırdı.

Pegasus Buster roket motorunu ateşlediğinde sesten neredeyse on kat daha yüksek (hipersonik) hızlara erişebilen bu araçla uzaya çıkmak çok kolaylaştı. Sesten birkaç kat hızlı uçan uçaklara süpersonik deniyordu, bu araca ise artık hipersonik deniyor.