İçeriğe atla

Mzımta Irmağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mzımta Irmağı
Konum
Ülke(ler)  Rusya
Genel bilgiler
Uzunluk 89 km
Havza alanı 885 km²
Mzımta ırmağı

Mzımta Irmağı (Rusça Мзымта Mzımta, Ubıhça Мдзымта Mdzımta «deli», Kabardeyce Мдзымтэ Mdzımtä), Rusya'ya bağlı Krasnodar Krayı içindeki Soçi metropoliten alanı içinde ırmak. Kafkas sıradağlarında 2.980 m yüksekliğindeki bir yerden doğar ve batıya doğru akarak Karadeniz'e dökülür. Uzunluğu 89 km, havzası 885 km²'dir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1838'de Karadeniz Rus Filosu, Çerkesya kıyılarına yönelik genel çıkartma harekâtı kapsamında Mzımta Irmağı ağzına da bir çıkartma yaparak Çerkeslerle çarpışmış ve burada St. Duhovski (Kutsal Ruh) adlı bir Rus askeri kalesi kurulmuştur. Kale 1840 ilkbaharında karşı saldırıya geçen Çerkeslerin eline geçmiştir.

24 Mart 1864'te yerli halk Ubıhların Ruslara boyun eğmesiyle eski St. Duhovski Kalesi yeniden Rusların eline geçmiş, yerli nüfus Türkiye'ye sürülerek yöre etnik temizlik yoluyla Çerkeslerden arındırılmış, Rus yerleşimine açılmıştır.

Bugün burada bir havalimanı da barındıran turistik Adler beldesi bulunmaktadır. Irmağın yukarısında bir dinlenme ve kayak merkezi olan Krasnaya Polyana beldesi bulunmaktadır.