Muzaffer Eryılmaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Muzaffer Eryılmaz, (d.1949) Çankaya, Ankara ilçesinin eski belediye başkanı.

Süvari astsubayı olan babasının görevi nedeniyle bulundukları Sarıkamış'ta, 1949 yılında doğdu. Bunun dışında bütün eğitim ve mesleki yaşamı Ankara'da, Çankaya'da geçti.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gördüğü eğitimin ardından aynı kurumda Radyoloji Bölümü'nde uzmanlık eğitiminin ardından, aynı bölümde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

1968 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal demokrat Derneği'nde başladığı siyasi yaşamını, 1969'da Çankaya İlçe Gençlik Kolu'nda, 1970'te Ankara İl Gençlik Kolu'nda, 1972'de Sosyal demokrasi Dernekleri Federasyonu'nda sürdürdü. 1974'te CHP Gençlik Kolları Merkez Yönetim Kurulu üyeliği ve genel sekreterlik görevine seçildi. 1977'de CHP ve Ankara Belediyesi tarafından 250 mahallede yürütülen hizmetlerin koordinasyonunu yaptı.

"Yamyamlar" sözü ile ünlenen Eryılmaz, Belediye başkanlığı sırasında gerçekleştirdiği sağlık işleri ihalelerinde yolsuzluk yaptığı iddiasıyla yürütülen bir soruşturmadan sonra tutuklandı. Halen Elmadağ Cezaevi'nde tutuklu bulunan Eryılmaz'ın meclis üyelerini suçladığı kasetleri yayınlanınca CHP'de şok etkisi yaratmıştı. CHP, bu olay nedeniyle Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

12 Aralık 2012'de serbest bırakılmıştır.