Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi
[[Dosya:Umaal.png|180px| ]]
Kuruluş 1992
Ülke Türkiye
Şehir Uzunköprü, Edirne
Türü Anadolu Lisesi
Müdür Ayhan Uztosun
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce, Almanca
Resmî sitesi http://www.matasayadl.k12.tr/

Edirne'nin Uzunköprü ilçe merkezinin dışında kurulmuş bir okuldur.Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonucunda tercih yapıp bu liseyi kazanan kız ve erkek öğrenciler bu liseye gitmeye hak kazanırlar.

Muzaffer Atasay Anadolu Lisesinde halen 500 dolaylarında lise öğrencisi okumaktadır. Öğretim kadrosu bir müdür, bir müdür başyardımcısı, 2 müdür yardımcısı ve 44 öğretmenden oluşmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulumuza adını veren Muzaffer Atasay 29 Şubat 1931 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulu ve ortaokulu İstanbul Fatih’te okudu. İstanbul Tophane Erkek Sanat Enstitüsü Elektrik bölümünü bitirdikten sonra 1952 yılında serbest meslek sahibi olarak iş hayatına atıldı. 1955 yılında Fikret Hanım’la evlendi. 3 kız çocuğu babası olan Muzaffer Atasay, 1957 yılında Ankara Polatlı Topçu Okulunda 6 ay eğitim görerek Yedek Subay Asteğmen ünvanını aldı. 1.5 yıl İstanbul Hadımköy’de görev yaptı. 1955-95 yılları arasında Uzunköprü’de elektrik taahhüt ve ticaret alanında serbest meslek sahibi olarak çalıştı. 1991 yılında Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesinin yaptığı protokolle maddi bağışta bulunarak açılışını sağladı. Okulun yapımı için gereken maddi-manevi büyük gayretler sarfetti. Uzunköprü’nün sayılan, sevilen, çalışkan, başarılı, güvenilir, dürüst bir ticaret adamıydı. 20 Haziran 2000 tarihinde vefat etti.