Mustafa Akıncı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
16.12, 29 Aralık 2016 tarihinde ErichZepler (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17986763 numaralı sürüm (Yazım hatası düzeltildi)
Mustafa Akıncı
Dosya:Mustafa Akıncı.jpg
4. KKTC Cumhurbaşkanı
Görevde
Makama geliş
30 Nisan 2015
Başbakan Hüseyin Özgürgün
Yerine geldiği Derviş Eroğlu
Kişisel bilgiler
Doğum 28 Aralık 1947 (76 yaşında)
Limasol
Partisi Toplumcu Demokrasi Partisi
Evlilik(ler) Meral Akıncı
Bitirdiği okul Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Resmî site Mustafa Akıncı

Mustafa Akıncı (d. 28 Aralık 1947, Limasol), Kıbrıs Türkü siyasetçi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin günümüzdeki ve 4. Cumhurbaşkanı.

Eğitimi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunudur[1].

Siyasi Kariyeri

Dosya:Mustafa Akıncı 2015 seçim logosu.png
2015 Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Akıncı'nın kullandığı logo

1975 yılında oluşturulan Kurucu Meclis’e seçilerek görev yapmıştır. Lefkoşa Türk Belediyesi'nin ilk seçilmiş başkanı olup, 14 yıl boyunca kesintisiz bu görevi yürütmüştür.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin kuruluşunda etkin rol üstlenerek birliğin ilk başkanlığını yapmıştır.

1987 yılından 2001 yılına kadar Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Genel Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 1993 - 2009 yılları arasında da Milletvekilliği görevini sürdürmüştür. 1999-2001 döneminde ise Başbakan Yardımcılığı ve Turizm Bakanlığı görevini üstlenmiştir. Annan Planı döneminde oluşturulan Barış ve Demokrasi Hareketi’nin (BDH) kurucularından olup, liderliğini üstlenmiştir. Toplumcu Demokrasi Partisi'nin oluşumu ile birlikte başkanlık görevini devretmiştir.

Mustafa Akıncı Oxford, Harvard ve Yale Üniversiteleri gibi dünyaca tanınmış akademik platformlar ile Chatham House gibi uluslararası forumlarda Kıbrıs konusuna ilişkin konferanslar verip panellere konuşmacı olarak katılmıştır.

14 yıl boyunca Lefkoşa Türk Belediyesi başkanlığı yapmıştır. 2015 Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bağımsız aday olarak katıldı ve ikinci turda aldığı 60.50%'lik oyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçildi.

Kıbrıs Müzakereleri

2015 Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci turda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilmesi ile birlikte Kıbrıs sorununu çözmek üzere çalışmalara da hız veren Mustafa Akıncı 11 ve 15 Mayıs 2015'te Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastaiades ile görüşmelere başlamıştır.[2]

Ödülleri

LTB Başkanlığı sırasında Lefkoşa Rum Belediye Başkanı ile Lefkoşa Kanalizasyon Projesi ve Lefkoşa İmar Planı konularında uzlaşma sağlayarak bu projelerin işbirliği içinde hayata geçmesini sağlamıştır. Bu çerçevede Lefkoşa İmar Planı 1989 yılında 'Dünya Habitat Ödülü'ne, 2007 yılında ise Ağa Han (Aga Khan) mimarlık ödülüne layık görülmüştür. 2003 yılında da Lefkoşa Rum Belediyesi eski Başkanı ile yaptıkları çalışmalardan ötürü 'Europa Nostra Onur Ödülü (Medal of Honour)'ne layık görülmüştür.

Kitabı

Mustafa Akıncı'nın 'Belediye Başkanlığı'nda 14 Yıl' isimli kitabı bulunmaktadır[3].

Özel hayatı

İyi derecede İngilizce ve Yunanca bilen Mustafa Akıncı, evli, üç çocuk, iki torun sahibidir.

Kaynakça

Siyasi görevi
Önce gelen:
Derviş Eroğlu
KKTC Cumhurbaşkanı
30 Nisan 2015 - günümüz
Sonra gelen:
Sonra gelen yoktur.