Murat Bakan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Murat Bakan
Türkiye Büyük Millet Meclisi Ana Muhalefet Partisi Millet Vekilleri
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Başbakan Binali Yıldırım
Cumhuriyet Halk Partisi
Türkiye Büyük Millet Meclisi
26. ve 27. Dönem Milletvekili
Kişisel bilgiler
Doğum Murat Bakan
10 Ocak 1972 (1972-01-10) (47 yaşında)
Ankara, Türkiye
Partisi Cumhuriyet Halk Partisi
Mesleği Siyasetçi
Resmî site muratbakan.com.tr

Murat Bakan (1972; Ankara), Türk siyasetçi ve avukat. 2015 Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi 'nden İzmir Milletvekilliğine adaylığını koyarak milletvekili olmuştur. Halen CHP İzmir Milletvekili olarak TBMM de görevine devam etmektedir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bakan ailesinin ortanca çocuğu olarak, astsubay olan görev yaptığı Ankara’da 1972 yılında doğmuştur. Tüm eğitim öğretim hayatını İzmir’de geçire Bakan, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra meslektaşı olan eşiyle birlikte serbest Avukatlık yapmaya başlamıştır. Evli, Yiğit Kemal adında bir oğlu vardır. Ulusal ve uluslararası projeler geliştiren Murat Bakan, projelerini kendi yazdığı kitaplarda toplamıştır. Siyaseti karşıtlık üzerine değil, ilkeli uzlaşmalarla yapmaktan yana olan Murat Bakan, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’nin çağdaşlaşması için belirlediği bilimsel doğruyu esas alan ilkelerinin yol gösterici olduğuna inanmıştır. Bugüne kadar ürettiklerini referans göstererek, bu siyaset anlayışıyla Cumhuriyet Halk Partisi'nde önseçime girmiştir. İnsanlığın evrensel değerlerini savunmak ve Türkiye'yi saran Faşizm’e karşı İzmir’in sesi olabilmek için mücadelesine hem mecliste hem sokakta devam etmektedir.

Siyasi Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 Genel Seçimleri İzmir Milletvekili Adayı, 2009 Yerel Seçimleri İl Seçim Koordinasyon Kurulu Başkanı, İzmir Karabağlar Belediye Meclis Üyesi (2009-2014), Karabağlar Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili (2010-2012), Karabağlar Belediye Meclisi Hukuk Komisyonu Başkanı (2009-2013), İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi (2009-2014), İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü (2009-2014), İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Hukuk Komisyonu Başkan Vekili (2009-2011), İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Hukuk Komisyonu Başkanı (2012-2014), CHP 32. Olağan Kurultay Kurultay Delegesi, CHP 16. Olağanüstü Kurultay Tüzük Teknik Komisyonu Üyesi, CHP 17. ve 18. Olağanüstü Kurultay Divandan Sorumlu Kurultay Görevlisi, Karabağlar Kent Konseyi Kurucu Başkanı (2009-2013), İzmir Kent Konseyleri Birliği Kurucusu, İlk Dönem Sözcüsü ve Onursal Üyesi, Türkiye Kent Konseyleri Platformu Kurucu Üyesi görevlerini yapmıştır. Kasım 2015 tarihinden itibaren ise 26. Dönem CHP İzmir Milletvekilidir.

Hayata Geçen Önergeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye’de ilk defa bir Büyükşehir Belediyesi aldığı kararla Cemevleri'ni ibadethane olarak kabul etti. Bu karar Murat Bakan ve arkadaşlarının meclise verdiği önerge ile alınmıştır. Yaşlıların toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanmasını sağlayan yasal düzenlemeler de yine Murat Bakan ve arkadaşlarının vermiş olduğu önergeyle hayata geçmiştir.

Yapıtlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri’nin tüzüklerinden başlayarak bugüne kadar yapılan tüm tüzükler ile CHP’ye doğrudan veya dolaylı olarak katılan partilerin tüm tüzükleri olmak üzere iki ciltlik kitap olarak CHP’nin tüm tüzükleri Murat Bakan tarafından toplanmıştır. 2012’de CHP Tüzük Değişikliği Taslağı da Murat Bakan ve iki arkadaşı tarafından yazılmış, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na sunulmuştur. Kentsel dönüşümün sadece eski binaları yıkıp yerine yenisini yapmaktan ibaret olmadığını aktardığı ‘Yaşam Merkezleri’ projesini; Türkiye’de ilk defa yoksulluğa karşı mücadele amacıyla üretttiği ‘Yoksulluğa Sessiz Kalma’ adlı projelerini de kendi hazırladığı kitaplarla sunmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]