İçeriğe atla

Muhammed Fehim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Muhammed Fehim
محمدقسیم فهیم
Kişisel bilgiler
Doğum 1957
Pencşir, Afghanistan

Muhammed Kasım Fehim (Arapçaمحمد قسيم فهيم; d. 1957 - 9 Mart 2014; aynı zamanda "Mareşal Fahim Han" olarak bilinir), Kasım 2009'dan beri bir Afgan askeri komutan, politikacı ve Birinci Başkan Yardımcısıdır.

2002 yılında başlayan Afgan Geçici Yönetimi Savunma Bakanı oldu ve aynı zamanda Haziran 2002 - Aralık 2004 tarihleri arası Afganistan Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Mareşal Fahim, geçiş yönetiminin halk tarafından seçilen yönetiminde rol aldı. 23 Aralık 2004 tarihinde Devlet Başkanı Hamid Karzai tarafından Abdül Rahim Vardak'ın yerine savunma bakanı olarak atandı. Mareşal Fehim, Afganistan'ın Tacik etnik grubunun bir üyesidir ve Ahmed Şah Baba Madalyası sahibidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1977 yılında Kabil'de Arap enstitüsünde İslami şeriat içinde çalışmalarını tamamladığı bildirilmektedir. Muhammed Fahim, Afganistan üzerindeki komünist iktidarı sırasında KHAD'ın bir üyesi ve gizli polis oldu. Muhammed Necibullah'ın altında KHAD genel başkan yardımcısı oldu ama 80'lerin sonunda Ahmed Şah Mesud'un Jamiat-e İslami'nin İslami Direnişi tarafına geçti. Kabil'deki Sovyet yanlısı rejimin 1992 yılında bittiği zaman, Fahim geçici başkan olarak Sibghatullah Mojaddedi altında KHAD başkanı olarak atandı. Başkan Burhaneddin Rabbani altında istihbarat ülkeleri başkanı olarak hizmet vermeye devam etti.

Siyasi görevi
Önce gelen:
Ahmed Şah Mesud
Afganistan Savunma Bakanı
Eylül 2001 – Aralık 2004
Sonra gelen:
Abdurrahim Wardak