Muhammed Bakır Mirza

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Muhammed Bakır Mirza, Batı'da Safi Mirza (15 Eylül 1587, Meşhed - 2 Şubat 1614, Reşd) olarak tanınan, Şah Abbas 'ın(1588-1629) en büyük oğlu.

Muhammed Bağır Mirza
شاه عَباس بُزُرگ
Safevi prensi
Veliaht(lar)Safi
Doğum15 Eylül 1587
Meşhed, Safevi Devleti
Ölüm2 Şubat 1614
Reşt, Safevi Devleti
Eş(ler)iDilaram hanım
Çocuk(lar)ıSafi
Tam adı
Bağır Mirza bin Abbas bin Muhammed bin Tahmasb bin İsmail bin Haydar bin Cüneyd es-Safevi
HanedanSafevî Hanedanı
BabasıŞah Abbas
AnnesiTinatin
DiniŞia İslam

Safi Mirza, birkaç önde gelen Çerkesin dahil olduğu mahkeme entrikalarından birinde yakalandı, bu da onun şah olmasını engelledi. Oğlu, hanedan adı Safi (1629-1642) ile tanınan bir sonraki Şah oldu.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Muhammed Bağır Mirza, Eylül 1578'de Kral Abbas'ın Hristiyan Çerkes eşlerinden biri tarafından doğdu. Kral Abbas'ın beş oğlundan üçü kurtulmuştu, bu yüzden Safevi halefiliği güvenli ggörünüyordu.Şah Abbas'ın, en büyük oğlu ve veliaht prensi olan Muhammed Bağır Mirza ile arası iyi idi. Ancak 1614'te, Gürcistan'da iki eski sadık Gürcü tebaası olan İ.Teimuraz'a karşı bir cezalandırma kampanyası sırasında şah, prensin önde gelen bir Çerkes olan Ferhat Bey Çerkes hayatına karşı komplo kurduğu söylentilerini duydu. Kısa bir süre sonra Muhammed Bağır, şahın mızrağını sokma şansı bulamadan bir yaban domuzu öldürerek bir av sırasında protokolü bozdu. Bu, Abbas'ın şüphelerini doğrulayarak melankoliye batmasına neden oldu; artık üç oğlunun hiçbirine güvenmiyordu. 1615'te Muhammed'i öldürmekten başka seçeneği olmadığına karar verdi. Behbud bey başka bir Çerkes,Şah'ın emirlerini yerine getirdi ve Prens, Reşt kentinde bir hamamda öldürüldü; Erdebil'de gömüldü. Şah, eyleminden neredeyse hemen pişman oldu ve kedere daldı. 1621'de Abbas ciddi şekilde hastalandı. Babasının ölüm döşeğinde olduğunu düşünen oğlu ve varisi Hüdabende Mirza, tahta çıkışını Kızılbaş destekçileriyle kutlamaya başladı. Ancak Şah iyileşti ve oğlunu kör ederek cezalandırmaya başladı ve onu tahtını bir daha almaktan diskalifiye etti. Körleme ancak kısmen başarılı oldu ve prensin takipçileri uydurma bir ihanetle onu ülke dışına kaçırmayı planladılar. Ama komplo ihanete uğradı,Prens'in takipçileri idam edildi ve prens, Alamut Kalesine hapsedildi.

Beklenmedik bir şekilde Abbas, babasının öldürülmesi nedeniyle büyükbabasından nefret ettiği söylenen acımasız ve içe dönük bir karakter olan Muhammed Bağır Mirza'nın oğlu Sam Mirza'yı varisi olarak seçti. 1629'da on yedi yaşında Şah Abbas'tan sonra Şah Safi adını alan oydu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]